IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
16:19 | 2 април 2016
Обновен: 05:35 | 10 май 2025

Очен тест улеснява диагностиката на аутизма

Погледът на детето показва симптомите, смятат учени

По материала работи: Слав Велев
Очен тест улеснява диагностиката на аутизма

Тест, проследяващ погледа на детето, може да помогне на лекарите по-точно да диагностицират аутизъм, пише в. "Дейли мейл", позовавайки се на американско изследване, публикувано преди днешния Световен ден за информация по проблемите на аутизма.
 

Авторите му от Кливландската клиника в Охайо са установили, че страдащите от аутизъм деца е по-вероятно да се вглеждат в предмети или детайли в снимки или филми, отколкото в хора, предава БТА, цитирана от dnes.bg.
 

Специалистите обясняват, че тестът осигурява по-обективна преценка за синдрома, който понастоящем се диагностицира чрез субективни методи като предоставени от родители сведения, беседи и лекарско наблюдение.
 

Използвайки резултатите от теста, обхванал две групи деца на възраст между три и осем години, специалистите са извели скала, която може да улесни поставянето на диагнозата. Методът успешно прави разграничение между децата с и без аутизъм и отчита остротата на симптомите.
 

Колкото по-рано се постави диагноза аутизъм, толкова по-скоро на децата може да бъде назначена терапия за овладяване на симптомите - трудности в социалното взаимодействие, влошени умения за общуване, необичайни мисловни и поведенчески модели, които варират от леки до сериозно засягащи качеството на живота.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

Новини Варна