IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
09:34 | 10 април 2016
Обновен: 16:02 | 13 май 2025

Гърция спря връщането на мигранти към Турция

Хиляди подали документи за убежище, администрацията не смогва

По материала работи: Златина Добрева
Гърция спря връщането на мигранти към Турция

Връщането на мигранти от гръцките острови в Турция е временно спряно. Като причина за това Гърция изтъква, че близо 7000 чужденци са подали молби за убежище, а не достига квалифициран персонал, който да обработва молбите.

Експерти, обещани от Европейския съюз, все още не са пристигнали. Гръцките власти смятат, че ще бъдат необходими най-малко две седмици, докато процедурата по депортиране бъде възобновена.

Гърция изпраща в Турция хората, чиито искания за убежище са преценени като неприемливи и тези, които не са поискали защита.

Депортирането на мигранти към Турция започна на 4 април по силата на споразумението, сключено между Европейския съюз и Турция.

Договорът между Турция и ЕС беше подписан на 18 март тази година и неговата цел е да се ограничи притокът на бежанци към Европа.

В замяна на приетите нелегални мигранти от Гърция ЕС предложи на Анкара финансова помощ и политически отстъпки, включително ускоряване на преговорите за членство в ЕС./ bTV

 

Коментари

Новини Варна