Десетки хиляди се очаква да излязат днес в Германия на протест срещу подготвяното търговско споразумение между Европейския съюз и Съединените щати, пише EkipNews.bg. Демонстрацията ще се проведе на фона на посещението на американския президент Барак Обама в Хановер в неделя, където ще участва на изложение за индустриални технологии. След това Обама ще се срещне с канцлера Ангела Меркел и други европейски лидери.
Очаква се американският президент да постави въпроса за търговското споразумение, което би трябвало да се подпише през тази година, но засега това изглежда трудно постижимо заради голямата опозиция срещу него на Стария континент. През юли миналата година Европарламентът прие резолюция, в която отправи десетки препоръки за промени към Комисията, която води преговорите с Щатите по въпросното трансатлантическо споразумение.
На европейско ниво са събрани над 2 милиона подписа против сделката. Основните критики към споразумението са липсата на защита на европейските компании за сметка на американските. Американските ще имат право да участват в обществени поръчки на Стария континент, в това число и във военния сектор. Остава и възможността корпорациите да съдят държавите за пропуснати ползи, макар че Европейскията парламент препоръча на Комисията по преговорите да предвиди нова система на арбитраж. Опасенията са обаче, че страните от Общността ще бъдат подложени на силен натиск от големи международни корпорации.
Така критиците на споразумението смятат, че ще се даде превез на големите корпорации за сметка на малкия и среден бизнес на Стария континент.
Освен това опасенията са, че в Европа ще се наложат американските стандарти за храните, като например да не се обозначават ГМО-тата на етикетите. Ще се наложат и американските стандарти на пазара на труда, които са доста по-различни от тези в Европа.
На Стария континент има 5-дневна работна седмица, докато в Щатите тя е 6-дневна. В Съединените щати няма и гарантиран от държавата годишен отпуск за разлика от Европа. Спорен е обаче моментът дали не е необходима реформа на пазара на труда в Евросъюза. Такава вече се опитва да прокара, например, френският президент Франсоа Оланд, но среща сериозни трудности.
Очаквано проруски организации в страни - членки на Европейския съюз скочиха и срещу възможността да се даде зелена светлина на добива на шистов газ на европейско ниво. Тяхната цел е държавите от Общността да останат зависими от руското синьо гориво.
В същото време Обама преди дни отново повтори позицията си, че сделката ще укрепи търговията и ще помогне за откриването на нови работни места в Щатите и Европейския съюз.
На подобен протест през октомври в Берлин се събраха 250 000 души. По последните данни едва 17% от германците подкрепят трансатлантическото споразумение. Подобни са резултатите и в другите страни - членки. Най-важното е обаче че има дълбоко неразбиране какво точно ще се случи, ако сделката бъде сключена, тъй като преговорите се водят на тъмно.
Коментари