IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
18:48 | 7 май 2016
Обновен: 05:14 | 18 май 2025

Как Тръмп може да създаде глобална финансова криза без прецедент

Има съществена разлика между държавен и частен дълг

По материала работи: Юлиян Атанасов
Как Тръмп може да създаде глобална финансова криза без прецедент

Доналд Тръмп скъса с клишетата за вредата от натрупването на държавен дълг. "Аз съм кралят на дълга. Обичам дълга. Обичам да си играя с него", заяви той в интервю за CNBC.Той обаче замести плашенето с дълг с още по-обезпокоителна идея - фалит на правителството на САЩ, който би изпепелил световната икономика.

 

"Бих теглил пари назаем, защото знам, че ако икономиката се срине, може да направиш сделка", заяви Тръмп. "А ако икономиката е добре, значи е добре. Така че не можеш да загубиш."

 

С това свое изявление Тръмп не само разкрива опасно невежество относно функционирането на националната парична система и глобалния икономически ред, но предлага също и уникална възможност да се разгледат сериозните рискове от прехвърлянето на логиката от частния бизнес в управлението на САЩ, пише CNBC.

 

В бизнеса идеята на Тръмп е логична

 

Тръмп е бизнесмен и в бизнеса този начин на мислене е логичен.

 

Лихивите за кредитиране в САЩ в момента са много ниски. При тези обстоятелства умната бизнес стратегия би била да се заемат куп пари и да се предприемат серия големи инвестиционни проекти, които са до известна степен рисковани, но могат да донесат висока възвръщаемост.

 

В случая има два възможни сценария.

 

 

При първия инвестициите са успешни и печелите купища пари. В този случай лесно изплащате заема си и всички печелят.

 

При другия сценарий инвестициите се провалят и не печелите много пари, при което няма как да изплатите заема си. В този случай или постигате споразумение с хората, на които дължите пари, да им върнете по-малко от 100% от дълга (т. нар. "пострижка" на дълга), или отивате в съда да обявите фалит и съдията ги принуждава да приемат по-малко от 100% от дълга.

 

Така разсъждават бизнесмените, особено тези, които работят в капиталово-интензивни индустрии като недвижимите имоти. И това се прави с основание. По този начин се управлява компания за недвижими имоти.

 

Прилагането на тази идея към САЩ би разрушило икономиката

 

САЩ обаче не са строително-инвестиционна компания. Ако строителен предприемач просрочи дълговете си и кредиторите му загубят, това си е техен проблем. Ако в резултат на това фалира някоя банка, това става отговорност на Федералната корпорация по депозитно застраховане (FDIC).

 

Правителството не работи по този начин. Към момента хора и компании от цял свят гледат на американските дъпжавни облигации като на най-нискорисковия финансов актив в света. Ако правителството просрочи дълговете си и в резултат на това фалират банки, правителството трябва да оправи ситуацията. А ако безрисковите федерални облигации се окажат рискови, тогава всеки друг финансов актив става по-рисков.

 

Лихвите, с които се облагат дълговете на държави и местни правителства, корпоративните кредити и жилищните ипотеки, ще скочат рязко. Спестяванията ще се изпарят, а ликвидността ще изчезне, тъй като всички ще се опитват да опазят парите си в брой, докато не разберат какво става.

 

Всяка оценка на риска във финансовата система се базира на идеята, че най-малко рисково е да се отпускат пари на американското правителство. Ако това се окаже много по-рисково от досегашните схващания, всичко друго ще стане много по-рисково също. Бизнес инвестициите ще се сринат, държавните и местните финанси също, а шоковите вълни ще достигнат редица чужди държави, които заемат долари.

 

Спомнете си 2008 година, когато пазарите преосмислиха идеята, че жилищните кредити са нискорискови и решиха, че те са високорискови, в резултат на което настъпи глобална финансова криза. Това би било подобно, но много по-лошо - американският държавен дълг е самата основа на нискорисковите инвестиции, пише CNBC.

investor.bg

Коментари

Новини Варна