Милиони британци гласуват на референдум сред дъжд и мълнии да останат ли в ЕС. И Джеймс Бонд се включи “за” ЕС
Кампанията за оставане в ЕС води с 2-5% пред евроскептиците във Великобритания според последните социологически проучвания.
Милиони британци гласуваха на исторически референдум за оставане или излизане от ЕС в дъжд и гръмотевици.
Избирателните секции бяха отворени от 7 до 22 ч местно време, а екзитполове нямаше, тъй като възможността за грешка при тях е прекалено голяма. Първите резултати се очакваха малко след полунощ, а официалните - около 7 ч сутринта на 24 юни.
Привържениците на запазването на членството на Великобритания в ЕС водят с 52%, показа допитване, оповестено в изборния ден по поръчка на в. “Ивнинг стандарт”. 48% са за излизане от ЕС.
Междувременно борсите по света започнаха да търгуват така, сякаш резултатът от провеждания до полунощ българско време референдум е завършил с победа на привържениците на оставането в ЕС. След поскъпване от 1% британската валута достигна 1,4842 долара за паунд - най-силния обменен курс за 2016 г. Отчетеният 6-месечен връх на британската лира спрямо долара е допълнителен знак, че търговците на борсата в Лондонското сити са убедени, че повечето британци ще гласуват Обединеното кралство да остане в ЕС.
Залозите в Betfair показваха, че 84% е шансът за запазване на членството в съюза. Ако Лондон напусне ЕС, очакванията са паундът да се срине с повече от 15%.
Гръмотевични бури и поройни дъждове предизвикаха хаос в части от Великобритания в деня на референдума, съобщи в. “Дейли телеграф”.
На много места имаше наводнения и бе разстроен транспортът. Десетки хора прогизнаха, докато чакаха на опашка, за да гласуват.
Изборни секции в Кингстън бяха преместени, след като бяха наводнени до коляно. В югоизточните райони на Лондон валежите надхвърлиха 21 см на квадратен метър.
Преди обяд службите за борба с бедствия са получили над 550 спешни повиквания. Спасители реагирали на над 400 места, включително наводнени дворове и помещения, ударени от мълнии.
Даниел Крейг, изиграл ролята на агента Джеймс Бонд, призова в последния момент сънародниците си да гласуват за оставане в ЕС. Актьорът позира с тениска с надпис “Нито един човек не е остров” и призова на 23 юни да се гласува за оставане, тъй като “нито една страна не може да съществува самостоятелно”. Британският премиер Дейвид Камерън публикува снимката в профила си в туитър с текст: “Чудесно е да видим Даниел Крейг да подкрепя позицията за оставане в ЕС.”
Какъвто и да е резултатът от референдума, той няма обвързващ характер. Дори британците да гласуват за излизане от ЕС, парламентът им не е длъжен да се съобрази с това решение.
Множество големи банки и особено брокерските и инвестиционни дружества предупредиха персонала си, че в нощта срещу петък може да са нужни в офиса. Сред тях са Дойче банк, “Сити”, “Джей Пи Морган”, Goldman Sachs, HSBC, Barclays, “Лойдс”.
Британците гласуват на избори и референдуми винаги в четвъртък от 1935 г., а теориите за причините са разнообразни и неясни. Според една от тях причината е, че в петък са се раздавали заплатите на работниците и мнозина от тях веднага след работа отивали в кръчмата, откъдето било трудно да излязат, за да гласуват.
Трите варианта пред Албиона
Какви са възможните икономически последици за Великобритания според резултатите от референдума, обсъждат анализатори от “Сити ризърч икъномикс”. Те описват 3 възможни сценария.
Сценарий 1: Гласуване за оставане в ЕС, но с почти изравнени гласове
Това е най-вероятният вариант, но при почти изравнени гласове вътрешната стабилност във Великобритания и в ЕС все пак ще пострада. Вероятно икономиката на Великобритания ще започне да расте по-бързо, след като потребителите и бизнесът осъществят забавените си заради несигурността харчове и инвестиции.
На политическо ниво такъв вот вероятно ще има повече последствия за самата Великобритания, отколкото за ЕС. Причината е, че вероятно гласовете на англичаните ще са били за излизане от ЕС, а тези от Шотландия, Уелс и Северна Ирландия са надделели за оставането. Това ще доведе до призиви за конституционна реформа, предшественик на разпадането на Великобритания.
Сценарий 2: Гласуване за напускане на ЕС
Този вот ще разтърси финансовите пазари още на 24 юни. Несигурността за бъдещите взаимоотношения между Великобритания и ЕС и останалия свят ще се задържи дълго. Дори и при договорка за някакъв достъп на Великобритания до единния пазар, ще бъдат наложени известни ограничения, например в сектора на финансовите услуги. Европейската интеграция ще бъде замразена за неопределено време, съществува и риск подобни референдуми за откъсване от ЕС да се случат и в други страни. В икономически план паундът ще се обезцени, инфлацията ще се покачи до 3-4%. Като отговор ЕЦБ и други европейски централни банки вероятно ще свалят още лихвите, а централните банки на Г-7 могат да решат да стабилизират обезценяването на паунда с координирана интервенция на пазарите.
Сценарий 3: Вот за оставане със значителен превес на проевропейските гласове
Вероятността за този сценарий е само 15% според доклада, но ако се случи, това може да засили позицията на премиера Камерън в Консервативната партия, а правителството ще може да се фокусира върху икономическите предизвикателства. За ЕС такъв развой ще е много благоприятен, защото ще може да съживи призивите си за по-дълбока интеграция и сътрудничество в области като сигурността и енергетиката. Икономическият растеж ще е по-бърз, макар че инфлацията ще остане ниска.
24chasa.bg
Коментари