Варна °
fallback
Свят
18:08 | 30 август 2016
Обновен: 06:36 | 9 юни 2025

Италия е в траур, погребва втората голяма група жертви на земетресението

На траурната церемония ще присъстват президентът Серджо Матарела и премиерът Матео Ренци

По материала работи: Ставри Таргов

Днес в Италия е ден на национален траур за жертвите от земетресението в централната част на страната и съвпада с погребението на тези от Аматриче и Акумоли в област Лацио. Миналата събота в Асколи Пичено с всички държавни почести бе това на загиналите от област Марке.

 

Погребението на загиналите от област Лацио е в Аматриче в 18 часа местно време. Ще присъстват президентът на Италия Серджо Матарела, премиерът Матео Рнци, председателите на Камарата и Сената Лаура Болдрини и Пиетро Грасо както и други официални лица.

 

Жертвите от Аматриче и Акумоли са 242 от общо 292. Няма официална цифра за изчезналите. Подслон е осигурен на над 3500 души. Стана известно, че само за провинцията на град Риети, в която са Аматриче и Акумоли, са постъпвали средства за антисеизмични реконструкции на сгради, пътища и мостове, но те не са били използвани както трябва или по предназначение. Полемиките по въпроса са в пълен ход, а прокуратурата започна разследване.

 

Солидарността на италианците към пострадалите зони е голяма. С нарочни съобщения от мобилните телефони са събрани над 10 милиона евро, а приходите от посещенията в неделя на всички държавни музеи надхвърлят 610,000 евро. Хората обаче искат прозрачност при използването на тези и други дарения.

БНР

Още по темата Прокуратурата в Италия е започнала разследване заради разрушенията от силното земетресение

Автор на статията:
Ставри Таргов
0 коментара
fallback
fallback