Ердоган: Армията остава в Ирак, за да защитим Турция

По-рано иракският парламент се обяви срещу присъствието на ограничения контингент на турската армия в лагера Башик

Ердоган: Армията остава в Ирак, за да защитим Турция

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че турските военни ще останат на тренировъчната база Башик в Ирак, за да гарантират защитата на Турция от нападенията на „Ислямска държава“, предаде БГНЕС, позовавайки се на ТАСС.

 

„Заедно със силите на коалицията ще продължим да се борим в Ирак срещу ИД и останалите терористични групировки. Ние сме там за това и базата Башик ще остане в Ирак. Защото това също така е и гаранция срещу терористичните нападения срещу Турция“, каза Ердоган в провинция Риза.

 

Той подчерта, че иракският премиер Хайдар ал Абади е помолил за изпращането на турските военни, за да обучат местните сили за сигурност.

 

Какво се промени сега?“, попита Ердоган. Турският президент заяви, че Анкара „няма да позволи Мосул да остане в ръцете на ИД или която и да било друга групировка“.

 

„Нашият външен министър и коалицията ще направят днес предложение в тази връзка на срещата в Лозана“, уточни Ердоган.

 

По-рано иракският парламент се обяви срещу присъствието на ограничения контингент на турската армия в лагера Башик. Парламентът поиска от правителството да вземе всички необходими юридически и дипломатически мерки, включително да се преразгледат икономическите и търговските отношения между двете държави.

 

Засягайки положението в Сирия, Ердоган съобщи, че Сирийската свободна армия е напреднала към селището Дабка в рамките на операцията „Щитът на Ефрат“.

 

„Там на територия с площ 5000 кв. км обявихме безопасна зона, свободна от терористи. Ние не искаме да заграбим чужди земи, но у нас се намират 3 милиона бежанци и мигранти. Нека да направим така, че те да се върнат по своите домове“, заяви Ердоган.

 

Четете още Ердоган: Турция ще предложи участието си в офанзивата за Мосул на преговорите в Лозана

 

 

Новини

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата