Варна °
fallback
Свят
16:08 | 16 декември 2016
Обновен: 01:19 | 26 май 2025

Археолози: Древните хора са консумирали сурово месо

Учените изследвали зъбен камък, извлечен от фосили от представител на един от видовете хоминиди през плейстоцена

По материала работи: Пламен Янков

Живелите преди 1,2 милиона години древни хора не са ползвали огъня и са консумирали сурово месо. Това изясниха археолози от Йоркския университет, които изследвали зъбен камък, извлечен от фосили от представител на един от видовете хоминиди през плейстоцена.

 

Фосилите от Homo antecessor, смятан за наследник на Homoerectus, бяха открити през 2007 г. в пещерата Сима дел Елефанте в района Атапуерка в северната част на Испания. Те включват долна челюст и няколко зъба. До човешките кости бяха открити фосили от малки гризачи и от животни от семейство порови.

 

Археолозите изстъргали зъбния камък и анализирали получените от него микрофосили, които включвали следи от животински тъкани, гранули нишесте, боров прашец и части от насекоми. Не били открити доказателства, че предците ни кладели огньове, за да сготвят храната си За подобно готвене можеха да свидетелстват частици от дървени въглища или следи от топлинна обработка.

 

Учените заключили, че когато древните хора напуснали Африка и мигрирали в Европа, все още не са си служили с огъня. Технологията, свързана с топлинна обработка на храната, се появила преди по-малко от 1,2 милиона години. Най-ранните свидетелства за кладене на огньове са отпреди 800 000 години. Открити са в испанската пещера Кова негра, която била обитавана от неандерталци. Става въпрос за камъни и сечива със следи от нагряване, както и за обгорени кости.

 

БНТ

 

Четете още Историята на мистериозното китайско село Янгси

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback