IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
22:08 | 5 януари 2017
Обновен: 09:22 | 12 май 2025

Все повече британци искат ирландски паспорт след Брекзита

733 600 са молбите през 2016-а

По материала работи: Слав Велев
Все повече британци искат ирландски паспорт след Брекзита

Броят на молбите от Великобритания за ирландски паспорт се е увеличил с 41% миналата година, съобщи днес ирландският министър на външните работи Чарлз Фланаган, цитиран от ДПА, БТА и "Дарик".
 

Основна причина за този скок е резултатът от референдума от юни, на който британците гласуваха за излизане на страната от Европейския съюз.
 

Около 65 000 молби за ирландски паспорт са били подадени от Великобритания и 68 000 - от Северна Ирландия. Много от тези хора са с ирландски произход.
 

Ирландското правителство е обработило миналата година общо 733 600 молби за паспорт - с 9% повече в сравнение с предходната 2015 г.
 

На референдума на 23 юни 52% от британците гласуваха за излизане на страната от ЕС. В Северна Ирландия обаче 56% от избирателите гласуваха за оставане на Великобритания в съюза.

Коментари

Новини Варна