Италия създава специализирани съдилища и ускорява съдебното разглеждане на отхвърлени молби за убежище. Италианското правителство прие наредба-закон, създаваща 14 специализирани съдилища, които да разглеждат отхвърлените молби за убежище, но премахна възможността за обжалване с цел ускоряване на процедурите, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Мярката влиза в сила веднага, но трябва да бъде потвърдена от парламента в срок от два месеца. Молбите за убежище в Италия достигнаха 123 482 през 2016 г., в сравнение с 23 620 през 2013 г.
"Нараства и комплексността на миграционния феномен, като мигрантите пристигат от най-различни страни", обясни министърът на правосъдието Андрея Орландо на пресконференция след заседанието на правителството. Въпреки усилията на властите средния срок за разглеждане на молба за убежище се увеличи от 167 на 268 дни, добави той и посочи, че за мигрантите това е процедура, която определя бъдещето им.
"Не можем да оставяме тези хора безкрайно в неизвестност", подчерта Орландо. Още повече, че дневната издръжка на един бежанец струва на Италия 35 евро. Това означава, че разходите за около 175 000 търсещи убежище, които в момента очакват разглеждане на случая си в страната, са над 6 милиона евро на ден. За да се ускори работата на комисиите за разглеждане на молби за убежище, правителството ще наеме още 250 специалисти, но то разчита преди всичко наредбата-закон да ограничи продължителността на разглеждането пред съда на случаите на отказ на убежище.
В момента комисиите отхвърлят около 60 на сто от молбите. Вместо да се обръщат към съда, а след това да обжалват на следваща инстанция, което води до приемане на молбата им в около 70 на сто от случаите, отхвърлените ще трябва да се обръщат към един от 14 специализирани съдилища. Техните решения ще могат да се обжалват само пред италианския Върховен касационен съд. В специализираните съдилища ще се назначават съдии специално за тази дейност. Те ще прилагат закона с познаване на миграционните явления, обясни Андрея Орландо.
Оше по темата: Орбан предлага убежище на бежанци от западните държави
Коментари