IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
11:11 | 1 април 2017
Обновен: 22:08 | 14 май 2025

Над 20% от смъртността заради мръсен въздух е свързана с международната търговия

Сочи проучване

По материала работи: Борис Проданов
Над 20% от смъртността заради мръсен въздух е свързана с международната търговия

Ново проучване, публикувано в списание Nature, изчислява колко от общо 3,5 милиона случаи на преждевременна смърт заради замърсяването на въздуха са свързани с международната търговия със стоки.

 

Над 750 000 души умират всяка година от мръсния въздух, резултат от производството на стоки в един регион, които се продават другаде. Това е около една пета от общата статистика. Докладът констатира още, че 12% от тези смъртни случаи – около 411 000 души, са резултат на замърсяването на въздуха, което е преминало отвъд националните граници.

 

"Това вече не е локален проблем и изисква международно сътрудничество", заяви съавторът на проучването Дабо Гуан, икономист в Университета на Източна Англия.


Статистиката се спира на Азия, известна с евтиния износ и слаба защита на околната среда. Близо 500 000 души там се разболяват от болести, свързани със смога, свързан с този тип производство, над 238 000 от тях са в Китай и 106 000 са в Индия. Основно става дума за сърдечно-съдови заболявания, рак на белия дроб, и инсулт.


Главните купувачи на тези стоки идват от Запад. Проучването свързва потреблението на стоки, произведени другаде в Западна Европа с 175 000 смъртни случая годишно, а в САЩ – с едва 100 000.
 

Известен факт е, че екологичната тежест от производството пада най-сериозно върху страните, в които компаниите се възползват от ниските разходи за труд и слабата екологична защита. Това обаче е първото проучване, което изследва заедно икономика, производство, търговия, здравеопазване и данни за въздуха и за броя и местоположението на случаите на преждевременна смърт от замърсяване на въздуха.

 

"Носим отговорност за качеството на въздуха в тези региони. В момента се възползваме от позицията си на дистанцирани потребители", коментира един от авторите на проучването Стивън Дейвис и учен в университета в Калифорния.

 

В същото време изследването отбелязва, че три четвърти от 1 милион смъртни случаи заради замърсяване на въздуха в Китай и почти половин милион смъртни случаи в Индия - са следствие на производството на стоки, които са за местния пазар.

 

Замърсяването на въздуха в Китай и Индия също се разпространява отвъд техните граници и убива между 65 000 и 75 000 души в други страни, се посочва в изследването.

dnevnik.bg

 

Коментари

Новини Варна