Оригинален артпроект от Южна Америка гостува в модерната варненска галерия „Графит“. Сбирката под наслов „Дигитално говорене“ ще бъде официално открита на 14 март от 18 часа. Експозицията представя визуални артисти от различни поколения и направления, резултатът от чиито графики, създадени с компютър, не би могъл да бъде постигнат по друг начин. Колекцията акцентира върху творби, в които се използват фотографски изображения, с по-голям или с по-малък процент на дигитална обработка, заместваща традиционните графични техники. Нейната цел е да покаже колко тънка е линията между фотографията, живописта, рисунката, скулптурата и графиката, казва кураторът Жосе Гедес. Изложбата се организира със съдействието на посолството на Бразилия в България, Културния институт „Зенон Барето” и галерия Casa d’Alva. Ще бъдат показани творби на Антонио Камба, Ектор Ромеро, Мариела Леал, Себастиан Гонзалезю (Аржентина), Диего Куфер, Лусио Карвальо, Мо Толедо, Уивър Лима (Бразилия), Рикардо Виляроел (Чили) и Рикардо Мильоризи (Парагвай).
„Независимо че е възникнал през четиридесетте години на ХХ в. и сред неговите създатели е немският художник Конрад Цузе, компютърът намира приложение в изкуството двадесетина години по-късно. През 1965 г. е една от първите изложби с дигитално генерирани образи, за която има информация, и тя е на германеца Георг Нес.
Скоро след това компютрите стават по-достъпни по размер и цена и „новите” съоръжения окончателно навлизат в света на визуалните изкуства. За киноиндустрията това е революция. Специалните визуални ефекти създават на дело един нов жанр, в който, първоначално при компютризацията в киното, технологичните новости не са широко използвани. Само бих привел примера със „Сарабанда” (секвенция на класическия „Сцени от една женитба”), „Лебедовата песен” на Ингмар Бергман – филм, направен да бъде показван само в дигитални салони. Във визуалните изкуства картината не е много по-различна, защото, както в аудио-визуалните, така и в отпечатаните дигитални творби, може би, поради все по-голямата лекота при боравене с техниката времето за размисъл при създаването на произведенията се съкрати значително. В същото време количеството и разнообразието на качествените произведения, замисляни посредством новите дигитални медии, вместиха в историята на визуалното изкуство поднаправлението, наречено „Дигитално говорене”, върху което е фокусирано настоящото представяне“, казва Жозе Гедес.
Оригинален проект от Южна Америка гостува в "Графит"
Сбирката под наслов „Дигитално говорене“ ще бъде официално открита в събота
12.03.2015 | 08:56 ч. Обновена: 23.06.2025 | 03:28 ч.
0

Творба на бразилеца Лусио Карвальо
Новини
-
Шок за Гришо на "Уимбълдън"! Поведе с 2:0 на Синер, но се контузи
-
Температурите падат с над 10 градуса до дни
-
59-годишна варненка е пострадала при падане под връх Вихрен
-
Обявиха осем предложения за званието "Почетен гражданин на Варна" за 2025 г.
-
Гърция въведе задължителни почивки от работа заради горещата вълна
-
От 8 юли възстановяват маршрутите на автобуси №23 и №30 през ул. „Прилеп“
-
Ужасна трагедия в Разград! Кола се вряза в заведение и уби трима души
-
Хороскоп за 7 юли 2025
-
Пламен Андреев: Стадион „Арена Варна“ ще бъде най-модерното спортно съоръжение в България
-
Задържаха за 72 часа шофьора от катастрофата с три жертви в Разград
-
Хороскоп за 8 юли 2025
-
Не един, а два били избягалите леопарди?
Култура
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари