Изложба живопис открива днес от 18 ч. в галерия Le Papillon художничката Селма Тодорова. Експозицията е под наслов „Четирите елемента“. Изложените експонати са постигнати със средствата на акварелната техника и маслената живопис. Почитателите на нежната изразност и плавната игра на тонове и полутонове могат да се насладят на умелата й уверена четка, на силното въздействие на голямоформатните й пейзажи. Майстор на пейзажа и портрета, Селма има “любовно преклонение пред акварела - трудна, капризна и неуловима техника, която изисква пълно самоотдаване и контрол на таланта”. В акварелните творби спокойните и умерени багри преливат в един пълен с живот облик и оставят усещането за нежност, лиричност, лекота и безвремие. В маслените й платна наситеният цвят и просторът в сюжета препращат съзнанието на зрителя далеч и високо над ежедневния ни битовизъм. Светлината е основен формо- и цветообразуващ похват, и е водещото начало в изграждането както на портретните й творби, така и на поетичните й пейзажи.
Селма Тодорова е позната на Варна с изложбата си „Завръщане в Обетованата земя“, която беше показана с голям успех в Художествената галерия „Борис Георгиев“ през 2010 г.
Селма е художник, чийто търсения са в изключително широк спектър и в техническо, и в жанрово отношение. Тя еднакво обича пейзажа, портрета, голото тяло, многофигурните композиции.
На откриването довечера ще се насладите и на изпълнения на певицата Тория, дъщеря и модел на художничката.
Селма Тодорова е родена на 7 ноември 1962 г. в София. Завършила е НХГ “Акад. Илия Петров” през 1981 г. От 1983 до 1989 г. учи в НХА “Николай Павлович”. Завършва през 1989 г. специалност плакат в класа на проф. Иван Газдов. Член е на Съюза на българските художници.
Творбите на Селма се намират в частни колекции в България, Италия, Гърция, САЩ, Канада, Израел, Франция, Белгия, Германия, Македония, Сърбия, Русия и др., Министерството на културата, Народното събрание, Израелското посолство, галерии в страната.
Селма Тодорова търси измеренията на „Четирите елемента“
Селма Тодорова търси измеренията на „Четирите елемента“
03.10.2014 | 06:25 ч. Обновена: 21.06.2025 | 04:40 ч.
0
Селма Тодорова търси измеренията на „Четирите елемента“
Новини
-
Варненският окръжен съд прие последните за 2025 г. стажант-юристи
-
Протестиращите в подкрепа на Коцев с приз от Българския хелзинкски комитет
-
Нов рекорд: Вижте кое е кучето с най-дълъг език в света
-
Подпалиха колите на жена в София (СНИМКИ/ВИДЕО)
-
Година затвор за варненски насилник, пребивал майка си и баба си за пари
-
Какво време ни очаква в петък?
Култура
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Оставката на кабинета "Желязков": Кой ще носи отговорност оттук нататък
Нинова: БСП и ИТН няма да влязат повече в парламента
Белобрадова: Очаквах повече от ГЕРБ, ИТН и БСП се изпразниха от съдържание
Кириакос Пиеракакис е избран за председател на Еврогрупата
Hungry Hippo: Rocket Lab тества ракета Neutron (снимки)
Китай пуска най-големия в света суперкомпютър с изкуствен интелект
Открит е енергиен източник, който може да захранва цялата планета
Физици за първи път откриха рядка ядрена реакция, включваща слънчево неутрино
НА ЖИВО: Лудогорец - ПАОК 1:1, Десподов вкара на разградчани
Треньорът на Витоша Бистрица каза защо съжалява след загубата от Левски
Веласкес: Бяхме длъжни да вземем този мач
Левски разнебити "тигрите" от Бистрица и е на 1/4-финал за Купата
Традиционна капама за Коледа
Дневен хороскоп за 12 декември, петък
Изключително начало на 2026 за 4 зодии
Съветите на Петър Дънов при високо кръвно налягане
Как стресът влияе на качеството на съня и как да го намалим преди лягане?
Функцията на сълзите и различават ли се те при тъга и щастие
На какво се дължат нарушенията в пубертета?
Луличка – източник на алкалоиди, използва се като жлъчегонно и стомашни неразположения
Българските компании са на опашката в ЕС по използване на технологии с изкуствен интелект
Кириакос Пиеракакис е избран за председател на Еврогрупата
Цв. Узунов: Перспективите пред българската икономика са умерено оптимистични
Войната срещу автомобила: 20 непознати факта
Арнолд Шварценегер с рядка поява със синовете си Патрик и Кристофър
4 зодии, които са самотни
Коментари