Картина за ЧРД на проф. Георгиева на „Златният делфин“

Картина за ЧРД на проф. Георгиева на „Златният делфин“

Картина за ЧРД на проф. Георгиева на „Златният делфин“

Картина за ЧРД на проф. Георгиева на „Златният делфин“

След спектакъла „Професия лъжец“ фестивалът „Златният делфин“ почете една важна за съсловието дата – рождения ден на проф. Николина Георгиева, „кралицата на българския куклен театър”, както я нарече артистичният директор на фестивала Вера Стойкова. Подаръкът - скромен, но безценен, - картина на самотния Малък принц, емблематичния образ на детската литература и любим персонаж на кукления театър.
Салонът, препълнен с нейни възпитаници и възпитаници на нейните възпитаници, горещо аплодира на крака Николина Георгиева, която с нескрито вълнение благодари: „Аз също съм изненадана, че съм още жива, но това е така по независещи от мен причини, давам си сметка, че това е може би защото всеки от вас ми е дал нещо, заредил ме е с енергия за живот! И това ме кара да се чувствам млада и неуморна. Благодаря ви! И нека отправя едно искрено пожелание към всички вас, които също сте влюбени в това вечно изкуство – да обичате повече куклата пред себе си, а не себе си пред куклата!”
Снощи бе официалното закриване на 16-ото издание на фестивала. Днес обаче има още една проява. От 19 ч. на сцената на ДКТ – Варна, културната асоциация „Умбри-А Кончерто“ и „Били Брас Бенд“ от Перуджа, Италия, ще представят „Чарли“, филм-концерт, посветен на 125-годишнината от рождението на Чарли Чаплин.


Никола Вандов, председател на международното жури: Да променим статутите
„Старателно и упорито след всеки спектакъл се боря с невъзможността да разделя на компоненти един спектакъл. По всички правила на театралното изкуство това са взаимопреплетени творчески изяви, но самият живот (например да си в жури, ако това е живот!) налага да се опитваме да постигаме горепосочената
невъзможност. Не мислете, че не съзнавам цялата релативност на ситуацията и неизбежната необходимост да се намери приемливо поне за повечето хора решение“, коментира председателят на международното жури на кукления фестивал „Златният делфин“ Никола Вандов. И продължава: „Та отбелязвам си „отделните” постижения и забелязвам, че от миналите до този момент спектакли:
1. В списъчето ми има повече имена на сценографи, отколкото на режисьори. Свила Величкова, Станислава Кръстева, Рин Ямамура, Димитър Димитров, Петя Димитрова... А режисьорите са един-двама и толкова. Поне засега. Какво е това? Случайности ли? Дали не е последица от факта, че сме в епохата на изображението, а не на мисълта?
2. В няколко от нашите куклени театри (а това са и най-интересните, и това е естествено) е установен някакъв особен, заразителен и въодушевен начин на колективна работа, което води до такива изяви на ангажираната в спектакъла група, че би било несправедливо да се открояват отделни нейни членове. Нима в „Приказка за Скитника Крал” на Столичния куклен театър можете да посочите един от актьорите, и да не се почувствате несправедливи към другите? Не се ли изявиха така и трупите на Варна, на Бургас?
Очевидно е време да променяме статутите на фестивалите в техните раздели за наградите. Можем да помислим върху това. Може би трябва да има повече награди за сценографите, а актьорските награди все повече да стават колективни...“

Коментари

Култура
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата