Платна на световноизвестни балкански художници излагат в галерия „Графит“ от днес до 31 август. Официалното откриване на съвместната експозиция „Балкански пътища“ и на самостоятелната - „Форми“ на Мице Янкуловски, е утре вечер. „Творбите така добре се вписват в артистичното пространство на галерия „Графит“, все едно са правени за нея”, отбеляза Мице Януловски. Той е във Варна в качеството си на творец и на представител на Музея на рисунката „Остен“ в Скопие. 14-те платна на балкански автори, които са подредени в галерия „Графит“, са част от колекцията на музея. Повечето представени творци са носители на “Гран при” на биеналето на рисунката, което се провежда в македонската столица. „Рисунката е основополагаща за творчеството, всичко тръгва от нея, независимо дали става въпрос за живопис, за графика, за скулптура или пърформанс. Тя е първото изразно средство на всеки артист, тъй като пренася идеите му на хартия. Затова носители на “Гран при” от биеналето на рисунката са и концептуалната артистка Марина Абрамович, и световноизвестният скулптор Тони Крег, и Кристо. А рисунката също може да бъде сама по себе си произведение на изкуството“, отбеляза Корнелия Конеска от музея „Остен“. Организацията е със 70- годишна история, а във фонда й има над 8000 произведения, сред които творби на Пикасо, на Салвадор Дали, на Вазарели, на Рембранд.
Голяма част от платната от експозицията „Балкански пътища“ в галерия „Графит“ са с размери 195х285 и са правени по време на различни пленери, организирани от музея „Остен“. Сред тях са и творбите на двама варненски художници – проф. Стоимен Стоилов и Венцеслав Антонов. „Българското участие в различните прояви на музея „Остен“ е доста сериозно“, отбеляза Мице Янкуловски.
Сред впечатляващите произведения, които могат да се видят в изложбата „Балкански пътища“, е творба от цикъла „Кухнята“ на световноизвестната концептуална артистка от Черна гора Марина Абрамович. Това е един от седемте отпечатъка на графиката, която струва между 50 000 и 300 000 долара. С творбата Марина Абрамович печели “Гран при” на Биеналето на рисунката в Скопие през 2014 г. „Цикълът „Кухня“ е посветен на Майка Тереза и разглежда ролята на жената в обществото“, каза Корнелия Конеска. Въпреки натоварения си график Марина Абрамович е изразила подкрепата си за идеята изложба, подобна на „Балкански пътища“, която обединява именити балкански творци, да гостува във всяка държава, от която има представител сред авторите. Тя е заявила готовност да се включи отново във форума през 2018 или 2019 г. „Идеята за балканското начало, за общите ни корени и за нещата, които ни свързват, е това, което привлича Марина Абрамович за участие в проекта“, отбеляза Корнелия Конеска.
Интересна е техниката, с която са изработени две от творбите от изложбата „Балкански пътища“. Новаторски подход е използвал младият македонски автор Игор Йосифов, който живее в САЩ. Той е изобразил мистични персонажи, които наподобяват духове, като е използвал прогаряне върху платно. „Прави се шаблон от хартия, който се изгаря по автентична техника. Освен на платно много добър ефект се получава и върху специална дебела ръчно правена хартия“, поясни Венцеслав Антонов.
Смесена техника при изобразяването на творбата си е употребила младата авторка от Сърбия Тияна Коич, доцент по анатомично рисуване в Белградската художествена академия. Тя е използвала живописен и графичен ефект върху алуминиево фолио.
В експозицията може да се види и творба на Владимир Величкович – академик на Франция, Сърбия и Македония, един от най-добре платените художници от балкански произход след Кристо и Марина Абрамович.
„С изложбата сме се стремили да поставим фокус върху тези имена, които прославят по света Балканския регион като място, в което изкуството се развива. Повечето от тези творци работят в чужбина и са получили международно признание“, отбеляза Венцеслав Антонов.
Освен 14-те автори, включени в изложбата „Балкански пътища“, в галерия „Графит“ могат да се видят и характерните живописни творби на Мице Янкуловски.
Представителите на музея „Остен“, които гостуват във Варна, обявиха и идеята си да бъдат учредени награди за „Балкански художник на годината“ и „Млад балкански художник на годината“. Предвижда се творчески асоциации от всяка държава да излъчват по един кандидат във всяка категория, а жури да определи победителите.
Полина Петрова
Снимки Пламен Гутинов