Обновен: 05:26 | 25 април 2024

“Икономистите” са комплексно първи в “Купа 8-ми декември”

Студенти мериха сили на плуване, футбол, волейбол, боулинг и крос

По материала работи: Борис Проданов

С много приятни емоции и усмивки премина официалната церемония по награждаване и закриване на студентските турнири „Купа 8-ми декември”, които за поредна година община Варна, Студентските съвети и Академичните звена отговарящи за спорта в университета, организираха по случай 8 декември - празника на бъдещите висшисти. В съботната вечер всички заслужили студенти получиха своите награди.

В програмата тази година бяха включени спортовете, плуване, мини футбол, волейбол, боулинг и лекоатлетически крос, където над 300 студенти взеха участие във всички състезания.
Гост на събитието беше Лилия Христова – директор на общинската дирекция „Образование, младежки дейности и спорт“. Всички от официалните гости връчиха предметни награди на победителите, осигурени от местната власт.

Турнирът по волейбол традиционно се проведе в обновената спортна база на Икономически университет. Той беше предвиден за мъже и жени, като участващите отбори бяха съответно 5 и 3. В силния пол с 4 победи от 4 мача титлата взе ТУ – Варна. Среброто остана за “икономистите”, а бронза е за ВСУ. В дамската надпревара ИУ – Варна спечели златото. Виешампионки са волейболистките на ВСУ, а трети останаха студентките от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.

Над 80 студенти от петте варненски висши училища се включиха в турнира по плуване. Състезанието беше дебютно за новоизградения закрит плувен басейн на името на „Д-р Любен Лазаров“ в комплекс „Приморски“. Академичните плувци премериха сили в общо 4 дисциплини, разделени на жени и мъже – 50 метра бътерфлай, гръб, бруст и свободен стил. Състезателният ден завърши със смесена щафета 5х50 м. Медалистите са огромен брой, но комплексно триумфираха “медиците”, пред колегите си от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и ИУ – Варна.

В турнира по боулинг всеки университет имаше право да се включи с 2 отбора от по 5 човека. Странно, но тази година интерес към този спорт нямаше и от 2 участващи ВУЗ-а на първо място е Медицинският университет (Иван Димитров, Иван Енев, Димо Димов, Атила Али, Иван Ковачев), а на второ - Икономическият университет (Георги Цанков, Гради Градев, Пашко Желев, Георги Георгиев, Владимир Петков).

Около 50 студенти се включиха в лекоатлетическия крос, който се проведе в морската градина. При мъжете, които избягаха дистанцията от 2000 м, превъзходство имаха студентите от Икономически университет, като титлата отиде при Валентин Паскалев. Втори е колегата му Росен Стефанов, а трети – Атанас Кателиев от ТУ.

В бягането при нежния пол, на дистанция от 1000 м, състезателка на ВСУ „Черноризец Храбър“ разби доминацията на Икономическия университет. Златомира Митева взе златото, а второто и третото място са за Лора Колева и Елица Дивитрова от ИУ.

Осем отбора взеха участие в турнира по мини футбол, който се изигра на базата на Технически университет. Очаквано фаворитите от миналата година ИУ и МУ стигнаха до финалните мачове. Шампион стана първият отбор на Икономическия университет, който спечели с 4:3 срещу ТУ. На 3-то място се класира Медицинският университет, победил ИУ 2 в малкия финал.

На база индивидуалните резултати, комплексното класиране между университетите, придоби следният вид: 1. Икономически университет – 217 т., 2. ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“ – 194 т., 3. Технически университет – 174 т.