Обновен: 19:00 | 14 май 2024

Италия с исторически първи успех в София: 2:0. Победа, но със спорна дузпа

Трикольорите остават без точков актив на дъното

По материала работи: Ставри Таргов

Италия постигна исторически първи успех в София в световна квалификация за Катар 2022, спечелена с 2:0. Попадение на Андреа Белоти от спорна дузпа преди почивката и дебютен гол на Мануел Локатели донесоха триумфа за „адзурите“ като гост на България след шест неуспешни опита през годините.

За тима на Роберто Манчини това бе втора победа в квалификациите след 2:0 и над Северна Ирландия по-рано тази седмица. Загубата бе под №2 за трикольорите след 1:3 от Швейцария. Чидо в неделя вечер на "Васил Левски" нямаше, а единстнената утеха за България е сравнително по-добрата игра в дефанзивен план.

Селекционерът Ясен Петров направи редица промени в стартовия състав, хвърляйки от първата минута абсолютния дебютант Петър Витанов от „Локомотив“ (Пд). Наставникът заложи на „итианското“, предпочитайки играчи с опит на Апенините. Пред стража Пламен Илиев бе централният защитник на „Болоня“ Валентин Антов, партнирал си с Даниел Димов и Васил Божиков.

Сисиньо действаше като десен халф-бек, а отляво бе Момчил Цветанов, изиграл първия си мач срещу „кръстоносците“ в четвъртък. В халфовата линия се завърна и Ивайло Чочев след 3-годишно отсъствие, а освен Витанов, другият в средата на терена бе капитанът Георги Костадинов.

Атаката бе водена от Андрей Гълъбинов и Спас Делев, а извън състава останаха титулярите от мача с Швейцария Петър Занев, Кристиян Малинов, Георги Йомов и Кирил Десподов.

През първата част „адзурите“ чувствително превъзхождаха България във владеенето на топката, но тактиката на Роберто Манчини да разчита предимно на пробиви на Федерико Киеза сякаш не сработи.

Именно звездата на „Ювентус“ имаше претенции за дузпа още в началото на двубоя за остро влизане на Сисиньо, но реферът Славко Винчич от Словения даде знак за чиста игра.

И докато гостите владееха инициативата, тимът на Ясен Петров стоеше добре прибрано в собствената половина, разчитайки на контраатаки. За такива обаче рядко се отдаваше възможност, а единствената голова ситуация през първите 45 минути се откри пред Андрей Гълъбинов.

Изстрелът на тарана на „Специя“ обаче попадна в обсега на Джанлуиджи Донарума. Краят на първото полувреме наближаваше, когато 120 секунди преди почивката Винчич все пак показа бялата точка. Спорна ситуация в наказателното поле на трикольорите, при която Даниел Димов влезе в единоборство с Андреа Белоти, а нападетялят се строполи.

Дори медиите в Италия признаха, че дузпата е „лека“ и пресилена. Изпълнението на Белоти обаче бе безпогрешно, а нападателят на „Торино“ стана и най-резултатният в „скуадрата“ под ръководството на Манчини.

На почивката Ясен Петров прибегна до промени така, както бе и срещу Швейцария. В игра се появи Бирсент Карагарен, а играта напусна Сисиньо. Именно играчът на „Локомотив“ (Пд) бе замесен в друга дискусионна ситуация. Халфът центрира по земя, а легналият на шпагат Ачерби игра с ръка. Целият щаб на България скочи за протестира, но единственото решение на Винчич бе жълт картон за невъздържано поведение на Васил Божиков.

В същото време играта на Италия не се подобряваше в офанзивен план, а Пламен Илиев нямаше много работа до средата на полувремето. След това последва викрушката. В 68-ата минута в игра се появиха Джовани Ди Лоренцо и Мануел Локатели за сметка на Алесандро Флоренци и Стефано Сенси.

В 72-ата минута Белоти бе изпуснат и изскочи зад отбраната, след което прехвърли технично стража на България, но топката срещна страничната греда и се върна отново в краката на тарана.

Последвалият му изстрел от чиста позиция бе със сила, вместо насочващ и излезе в аут. Малко след това голмайсторът бе сменен с Чиро Имобиле, а на терена се появи и Федерико Бернардески за сметка на представилия се слабо Киеза.

И именно една от смените на Манчини сложи точка на спора. В 81-ата минута Локатели получи топката на границата на наказателното поле, а последвалият му фалцов удар бе насочен неспасяемо в далечния ъгъл на Илиев – 0:2.

В края Чиро Имобиле излезе сам срещу вратаря на трикольорите, но стреля в него. В заключителните секунди отново голмайстора на „Лацио“ стреля, но от средна дистанция, а Илиев парира отлично.

Така Италия записа втори успех по пътя към финалите. Впечатляващо е и постижението от шест поредни сухи мрежи като гост и 23 мача без поражение. Трикольорите пък остават без точков актив на дъното, съобщава "Труд".

В другия мач от групата Швейцария взе своето у дома - 1:0 над аутсайдера Литва.

България: Илиев, Сисиньо (46 Карагарен), Димов, Антов, Божиков, Цветанов, Костадинов (60 Малинов), Чочев, Витанов, Делев (77 А. Илиев), Гълъбинов

Италия: Донарума, Флоренци (68 Ди Лоренцо), Бонучи, Ачерби, Спинацола, Барела, Сенси (68 Локатели), Верати, Киеза (75 Бернардески), Белоти (75 Имобиле), Инсиние