Михаил Лозанов е единственият българин, носил капитанската лента на “Байерн” (Мюнхен), и то по времето, когато страната се управлява от Адолф Хитлер.
Този малко известен факт е записан в славната история на баварския клуб и остава завинаги в нея. Лозанов е централен нападател на “Байерн” в периода от 1937 г. до 1939 г. По това време българинът, който е от Перник, е студент в Мюнхен и бързо се налага като най-добрия футболист на баварците.
“Много пъти са ме питали как така чужденец е бил избран за капитан на най-силния германски отбор по времето, когато на власт е Адолф Хитлер – разказва Магда, дъщерята на Михаил Лозанов. – Истината, е че баща ми никога не е имал проблеми с властите в Германия. Избрали са го за водач на отбора, защото са оценили качествата му на футболист.”
Лозанов в борба за висока топка.
Лозанов бележи гол след гол за своя “Байерн” и отборът му е безспорно най-силният в страната. Става шампион на своята провинция. По това време не е имало единна Бундеслига, както е сега.
“Баща ми не е спечелил никакви пари от футболната си кариера – разказва Магда Лозанова. – Всичко е било от любов към играта. Футболистите са били аматьори и играели в свободното си време.”
Днес от този идеализъм не е останало много. “Байерн” (Мюнхен) е машина за пари, а играчите са мултимилионери. Клубът печели стотици милиони годишно, като част от тях идват от феновете, посещаващи клубния музей. В него има запазена част за онзи “Байерн” от 30-те години, воден от българина Михаил Лозанов.
Капитанът на Байерн започва да играе футбол в Перник.
“Баща ми не говореше много за себе си и за кариерата си в “Байерн”, признава Магда Лозанова. – Беше по немски педантичен, това беше усвоил от живота си в тази страна. Внимаваше какво обещава и държеше на думата си. Гордееше се с мачовете си за България.”
В семейството на Лозанов от поколение на поколение се предава историята за един мач срещу Турция, игран през 1932 г. Преди това нашият отбор е станал балкански шампион в Белград, но турците не участват на турнира. България трябва да победи и този отбор, за да докаже на всички, че е най-силна на Балканите. С тази цел се урежда приятелски мач в Истанбул. Нашите са сковани от напрежение и играта им не върви. Съперникът повежда в резултата с 2:1, а балканските шампиони изглеждат разколебани. Тогава се случва нещо неочаквано. Преди изпълнение на център нападателят Михаил Лозанов събира съотборниците около себе си и изкрещява: “На тия джегали ли ще се дадем?!”. После запява химна “Шуми Марица окървавена”. България се вдига на щурм и печели мача с 3:2 пред онемелите турски трибуни.
От Перник до Мюнхен
Михаил Лозанов започва да играе футбол в Перник. Роден е в малко село близо до миньорския град.
Руснаци, които работели в мината, донасят футбола в Перник – разказва Магда Лозанова. – Баща ми започва да играе като дете в местния “Кракра”. След това е футболист на “Моравска Славия”, “Байерн” и “Левски”. В пернишкия исторически музей преди две години организираха честване на 100-годишнината от рождението на татко. Благодарни сме за това и дарихме на музея доста неща, свързани с неговата футболна кариера.”
Лозанов ги мачкал на терена.
Прякорът на Михаил Лозанов е Танка, защото е неудържим за противниковата защита. В един мач с мощен шут чупи напречната греда.
“Пазим негови купи и отличия, но за някои от тях нямаме информация кога и къде са спечелени”, разказва Магда Лозанова, цитирана от сайта bgdnes.bg.
След като спрял да играе футбол, дълги години работил като специалист по минно дело. Непрекъснато му предлагали да вземе апартамент в София, но той си обичал Перник и не искал да живее в столицата.
Източник: БРАТО.bg
Коментари