Обновен: 11:35 | 29 април 2024

Много битка и емоции, Менделсон и реми във Варненското дерби

Полицията изнерви феновете до краен предел, заприщи изходите след края на мача

Снимки: ПФК "Спартак"

94-тото дерби на Варна предложи невероятен футболен спектакъл, феърплей, Менделсон и реми: ФК “Спартак” Варна – ПФК “Черно море” – 0:0.

Над 6000 души присъстваха на стадион “Спартак”, зажаднели точно за този прекрасен  празник, който Варна очакваше 13 години.

Напълно равностойно започна първото полувреме и за двата тима.

Първата сериозна ситуация бе още в 14-тата минута, когато Кета навлезе пред наказателното поле, след като получи от Виктор Попов и стреля към вратата на “соколите”. Ударът му обаче премина над напречната греда.

В 18-тата минута отново “моряците” имаха възможност за директен обстрел на вратата на Дичевски, но прати топката в аут.

Първият точен удар за “соколите” дойде в 26-ата минута, когато Здравко Димитров застана зад топката от пряк свободен удар, но стражът на Черно море Георги Георгиев без проблем улови.

До края на първата част темпото остана високо, атаки имаше и пред двете врати, но до гол не се стигна. Така Спартак (Варна) и Черно море се оттеглиха при нулево равенство на почивката.

Младо семейство влезе на терена на почивката с разрешението на делегата на срещата, за да увековечи своят брак именно на днешното дерби, миг, който със сигурност ще помнят докато са живи. Известният фен на „соколите“ Андрей Трайков и съпругата му Милена излязоха на терена, за да отпразнуват с привържениците най-щастливия си ден. Както влюбените младоженци, така и всички, които станаха част от празника на Варненското дерби чуха Менделсон на стадион “Спартак”, нещо, което в историята на морското ни дерби никога не се е случвало. Не е случаен и изборът на стадион “Спартак” за това мило събитие.  От младоженeца и булката, до кумовете и техните гости, всички са спартаклии.

С началото на второто полувреме и двата отбора продължиха да държат игрово темпо на терена. В 45-тата минута Курьор отне в близост до наказателното поле на Спартак и навлезе до пенала. Вместо да стреля директно, той подаде към свой съотборник и сгреши. Защитата на Спартак бе на соето място и изби в корнер.

В 51-тата минута Денис Баланюк получи хубав извеждащ пас от Ивей Ромееш. Украинският футболист остана очи в очи с вратаря на гостите Георги Георгиев. Ударът му бе посрещнат директно от тялото на стража на “моряците”, с което Спартак пропусна най-голямата възможност до този момент в мача да открие резултата.

Минута по-късно футболист на Спартак падна в зоната на наказателното поле. До дузпа не се стигна, а имаше претенции за такава от страна на “соколите”.

Черно море организира още една красива атака в 74-ата минута чрез Николай Златев, който се включи отдясно и намери Алекс Фернандес в наказателното поле. Фернандес отправи силен удар към вратата на Спартак, но Иван Дичевски изби.

След края на мача полицията и създадената нелепа организация изнерви до краен предел хилядите варненци, избрали да гледат мача в съботния ден. Органите на реда завардиха единствените два изхода от към бул. "Левски", за да могат феновете на "Черно море" първи да напуснат "Коритото" от другата страна на стадиона към "Проектанска". Никой обаче не предупреди хората и целият стадион се скупчи на двата изхода - деца, възрастни и инвалиди, които трябваше да чакат половин час след приключване на срещата, за да могат да напуснат "Коритото".

Състави:

Спартак Варна: 21. Иван Дичевски (К), 19. Никола Борисов, 25. Пламен Димов, 6. Емануел Моура, 77. Румен Руменов, 11. Виктор Митев, 9. Мехмед Сабри, 30. Божидар Васев, 14. Ромеш Ивей, 33. Здравко Димитров

Резерви: 67. Християн Христов, 8. Ивайло Климентов, 10. Янчо Андреев, 23. Проспер Менди, 47. Родни Антуи, 90. Мартин Тошев

Треньор: Тодор Киселичков

Черно море: 22. Георги Георгиев, 3. Живко Атанасов, 15. Петар Босанчич, 6. Виктор Попов, 2. Цветомир Панов, 71. Васил Панайотов (К), 7. Матаеус Клементе, 20. Мади Кета, 10. Велислав Василев, 19. Матиас Курьор, 31. Закария Беншаа

Резерви: 25. Иван Василев, 4. Росен Стефанов, 9. Исмаил Иса, 11. Алекс Фернандес, 32. Мартин Дичев, 39. Николай Златев, 88. Мимито

Треньор: Илиан Илиев

Съдия: Радослав Гидженов