Севиля отново е шампион! Спечели Лига Европа за 7-и път

Испанците победиха с дузпи Рома на Моуриньо на "Пушкаш арена" в Будапеща

Севиля ликуват след дузпите. Снимка: Ройтерс

Севиля е за 7-и път властелин на Лига Европа, като би с дузпи Рома на Моуриньо.

Във финал с драматичен сценарий испанският тим спечели и 7-ия си финал във втория по сила континентален турнир след победа с дузпи над водения от португалеца "Рома".

На "Пушкаш арена" в Будапеща Моуриньо загуби за първи път решителен двубой за европейски трофей след 5 триумфа.

Редовното време в унгарската столица завършии 1:1, редовното време мина без гол, и дойдоха дузпите.

Лукас Окампос, Ерик Ламела, Иван Ракитич и Гонсало Монтиел вкараха за "Севиля", като последният преби, след като Руи Патрисио спаси първия му шут, но бе напуснал голлинията.

За "Рома" вкара само Брайън Кристанте. Ясин Буну спаси ударите на Джанлука Манчини и Рожер Ибаниес.

Така "Севиля" би с 4:1, а Монтиел вакар втора решителна дузпа през този сезон, след като донесе световната титла на Аржентина.

Иначе във финала първият опасен момент дойде в 12-ата мин. Шут на Леонардо Спинацола бе спасен от вратаря на "Севиля" Буну.

23 мин по-късно обаче 4-ият от последния мондиал мароканец бе безпомощен след шут на световния шампион с Аржентина Пауло Дибала, който получи изваян пас от Манчини.

В 6-ата мин от продължението на първата част хърватинът Иван Ракитич нацели лявата греда на вратата на "Рома".

10 мин след почивката асистентът Манчини записа попадение, но в грешната мрежа. След центриране отдясно на 37-годишния Хесус Навас центрира и италианският защитник си бодна автогол за 1:1.

В 75-ата мин "Севиля" получи дузпа за нарушение на Ибаниес срещу Окампос, но видеоповторението разубеди английския рефер Антъни Тейлър и той я отмени.

Резервата Андреа Белоти бе близо до втори гол за "Рома" в 83-ата мин. Буну отклони топката, а корнер не последва.

В края на продължението на първата част и "Севиля" имаше шанс да вкара, но топката мина покрай на вратата на римляните.

В продълженията имаше главно нервни изблици, а често главният герой бе Моуриньо.

В 131-ата мин Крис Смолинг, за да е съспенсът пълен, удари напречната греда на "Севиля".

"Севиля": Буну - Навас (95-Монтиел), Баде, Гудел (128-Маркао), Телес (95-Рекик) - Фернандо (128-Жордан), Ракитич - Окампос, Оливер (46-Сусо), Хил (46-Ламела) - Ен Несири

"Рома": Патрисио - Манчини, Смолинг, Ибаниес - Челик (91-Зелевски), Кристанте, Матич (120-Бове), Спинацола (106-Йоренте) - Пелегрини (106-Ел Шаарауи) - Дибала (68-Вайналдум), Ейбрахам (75-Белоти).