08:45 | 12 юли 2023
Обновен: 23:11 | 27 април 2024

Резил: Балкани удари лошо Лудогорец в Косово

„Орлите“ ще гонят голям обрат в Разград, ако искат в Европа

Футболистите на шампиона на Косово – Балкани празнуват първия гол срещу Лудогорец/Кадър: Диема Спорт

Шампионът на Косово – Балкани, спечели първия квалификационен мач с родния първенец Лудогорец, след като победи българския тим с 2:0 на „Фадил Вокри“ в Прищина. Разградчани имаха сериозни колебания в играта си в срещата с „оранжевите“, за които резултатът откри Меритон Кореница в добавеното време на първата част.

Кендрим Зюба удвои актива на домакина в 55-ата, за да оформи крайното 2:0 в Прищина. В края на срещата Доминик Янков от „орлите“, който се появи като резерва, уцели гредата на съперника, но Лудогорец не успя да вкара попадение в първия епизод от двата между двата отбора. Ответната среща в Разград е следващата сряда, като Лудогорец ще трябва да търси успех с поне два гола, за да успее да прати срещата към продължения или дузпи. Безспорен факт е, че в историята на косовския тим това е най-престижният резултат, който някога са записвали в европейските клубни турнири.

Освен резултата, неприятната новина за Ивайло Петев и щаба му след срещата беше, че Аслак фон Витри напусна с контузия през първото полувреме. Тази среща беше под №130 за Лудогорец в европейските клубни турнири.

Във втората минута от срещата Кайо Видал отправи силен удар отдясно, но неточен към вратата на Балкани. Двата отбора започнаха "отворено" срещата, като се атакуваха още в първите минути. В четвъртата Траши от Балкани влезе остро в единоборство спрямо Кирил Десподов и логично изралеският рефер посочи фал за разградчани.

В десетата пък Кайо Видал опита отново да стреля към косовската врата,но бранител на Балкани спря топката с тялото си. Минута след това Кирил Десподов комбинира на двойно с Видал и излезе диагонално срещу Колиджъ. Капитанът опита пас към Тисера, но отбраната на домакините се справи.

start-photo.bg

51 снимки

Малко след това Грипши беше изведен зад отбраната на Лудогорец, а Пластун го "изпусна". Грипши овладя във въздуха, но Падт предвидливо излезе и улови топката. След 17 минути игра Рахмани се пребори и топката еб върната към Едвин Куч. Капитанът на Балкани стреля с левия крак, но доста неточно.

В 22-ата минута Балкани изпълни ъглов удар късо, а топката беше центрирана, след което рикошира в играч на Лудогорец, което леко затрудни Падт, но стражът се справи и спаси. Напрежението около вратата на Лудогорец продължи и беше отправен силен удар към българската врата, но топката отиде аут. Малко след това Фон Витри легна на земята и изпитваше сериозни болки в десния крак. Нидерландецът не можеше да продължи и на негово място принудително влезе Пипа.

Постепенно домакините натиснаха родния тим, чиито действия не бяха достатъчно добри, а след разбъркване в наказателното поле Балкани поведе в резултата. След изпълнение на ъглов удар отбраната на "орлите" действа много колебливо при центрирана топка, а Меритон Кореница отправи силен удар с десния крак, след което с лек рикошет топката влетя във вратата на Лудогорец - 1:0.

На почивката Ивайло Петев направи двойна промяна, като извади Нонато и пусна Доминик Янков, а Педро Нареси замени Шоу. В 47-ата минута Грипши пое отляво и дриблира навътре към наказателното поле на Лудогорец. Последва удар, който беше леко блокиран от Пластун, след което Падт трябваше да прави спасяване.

Десет след подновяването на втората част Балкани вкара второ попадение в срещата. Топката беше центрирана от фал отдясно, а Кендрим Зюба беше оставен тревожно сам в наказателното поле на "орлите", след като Пипа го изпусна, а Зюба отблизо с глава страля и прати топката във вратата на Лудогорец между краката на Падт - 2:0 за Балкани.

В 63-ата минута Балкани стигна до чудесен шанс за реализиране на трети гол, като топката попадна у Лоренц Траши, който си спря топката в наказателното поле на родния шампион. Последва удар, но Падт с тяло блокира топката и предотврати трети гол във вратата си. Четири след това Лудогорец нанесе първия си точен удар в срещата, като Нареси стреля с глава след ъглов удар, но Колиджъ отрази удара на бразилския халф.

В 73-ата Доминик Янков получи топката от друга резерва - Спас Делев, но опитът му беше доста неточен. Шест преди края Лудогорец направи страхотна атака, която не завърши с попадение. Кайо Видал пусна за Клод Гонсалвеш, а халфът отлично изведе с пета Янков, който остана "очи в очи" с Количи. Българинът стреля с десния крак и преодоля стража, но топката срещна десния страничен стълб на Балкани.

Така двата отбора ще играят втората среща от елиминацията след 8 дена, като Лудогорец за първи път в своята история стартира европейските си мачове с поражение от два гола разлика.

FT / БАЛКАНИ - ЛУДОГОРЕЦ 2:0

1:0 Меритон Кореница (45+1)

2:0 Кендрим Зюба (55)

Стадион: "Фадил Вокри" (Прищина, Косово)

Съдия: Гал Лейбовиц (Израел)

Стартовите състави:

Балкани (4-3-3): 1 Ехеа Колиджъ, 2 Арменд Таки ?, 5 Лумбард Делова, 32 Байрам Яшаница, 19 Лоренц Траши ?, 7 Меритон Кореница, , 20 Едвин Куч /к/, 11 Кендрим Зюба, 6 Линдон Емерлаху, 9 Албион Рахмани, 10 Назми Грипши

Резерви: 12. Андреа Хохна, 92. Дамир Люялянович, 3. Арбюр Потоку, 4. Гентрит Халили, 14. Йоан Марк-Оливиер, 18. Леонард Шала, 21. Албин Капра, 23. Рамуш Рамадани, 25. Ветон Туша, 80. Албин Бериша, 98. Алмир Круезиу, 99. Блеарт Толай

Треньор: Илир Дая

Лудогорец (4-3-3): 1 Серджио Падт – 44 Матиас Хайстер, 22 Франко Русо, 32 Игор Пластун ?, 16 Аслак фон Витри – 20 Нонато, 8 Клод Гонсалвеш, 23 Шоу – 77 Кайо Видал, 10 Матиас Тисера, 11 Кирил Десподов /к/

Резерви: 12. Симон Слуга, 68. Умут Хабил, 2. Пипа, 5. Георги Терзиев, 18. Рай Нашименто, 30. Педро Нареси, 64. Доминик Янков, 82. Иван Йорданов, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев