IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Спорт
20:00 | 14 юни 2015
Обновен: 08:36 | 10 май 2025

Бридж, дърпане с въже и шах на Олимпиадата след 5 г.

"Тихите" игри с шанс за най-големия спортен форум на планетата

По материала работи: Борис Проданов
Бридж, дърпане с въже и шах на Олимпиадата след 5 г.

Смятате ли шахът за спорт? Или играта на бридж?


Каквото и да отговорът ви, има вероятност да гледате състезания в тези игри на олимпийската надпревара в Токио през 2020 г. Защото шахът и бриджът са в списъка с 26 спорта, които кандидатстват за приемане в олимпийското семейство, посочва Би Би Си.


Сумо, поло, спортно ориентиране, скуош, спортно катерене, водни ски и дори дърпане с въже са сред кандидатите. Също така и боулс – игра, сходна на френския петанк.


Голяма част от кандидатите са спортове, които се радват на голям интерес, но най-вече на аматьорско ниво. Това, което ги отличава е, че позволяват участието на състезатели, които са в напреднала възраст, тъй като не изискват физическа издръжливост, непостижима за хора над 30-35 г.


Именно чрез шаха и бриджа Олимпийските игри ще отворят врати за по-възрастни състезатели. Най-старият олимпиец в историята досега е шведът Оскар Сван, който е на 72 г., когато печели сребърен медал в състезание по стрелба по бягащи елени на Игрите през 1920 г. в Антверп.


Някои от кандидатите за Олимпиадата в Токио вече са били част от най-големия спортен форум. Дърпането с въже е в олимпийската програма в периода 1908-1920 г., като Великобритания има най-голям успех с 2 златни и общо 5 медала.


Бейзболът и софтболът се задържаха до Пекин 2008 преди да бъдат изключени, но сега са фаворит за завръщане. И двата спорта се радват на огромна популярност в Япония.


Списъкът с финалистите предстои да бъде обявен след 9 дни, като всеки ще има право на официална презентация през август, преди домакините да отправят препоръката си към Международния олимпийски комитет до 30 септември.


Окончателното решение ще бъде обявено през август 2016 г. на Общото събрание преди Олимпиадата в Рио де Жанейро.


Тоширо Муто, изп. директор на организационния комитет за Игрите в Токио, посочи, че кандидатите трябва да са “популярни сред младите хора, да донесат допълнителна стойност на Олимпиадата през 2020 г. и да отговарят на стандартите, определени от МОК”. Само така могат да разчитат на положителна развръзка.


Промените, направени от МОК в правилата за провеждане на Олимпийски игри, влизат в сила именно от Токио. Според новата разпоредба всеки домакин има право да предложи добавянето на един или повече спортове за конкретния форум.


Таванът от 28 спорта за Летни олимпийски игри отпадна и вече има нова рестрикция за общ брой от 10 500 атлети и 310 прояви. Дали сред тях ще има гросмайстори, предстои да разберем.


Не трябва да се пропуска обаче един много важен фактор – телевизията. В последните години посещаемостта на олимпийските състезания определено не е основното перо в бюджета. Телевизионният интерес обаче се задържа на високо ниво, а оттам и приходите.


Ако се получи пролука там, организационните комитети ще срещнат сериозни финансови препятствия. По тази причина телевизиите ще имат тежката дума дали многочасовите шахматни битки или игра на карти са сред най-атрактивните и заслужаващи място на олимпийската арена спортове.


dnes.bg

Коментари

Новини Варна