IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Спорт
08:46 | 6 октомври 2015
Обновен: 13:41 | 3 юни 2025

Ски, спа, конен спорт - потенциал за родния туризъм

Според експерти у нас има неразработени туристически ниши

По материала работи: Юлиян Атанасов
Ски, спа, конен спорт - потенциал за родния туризъм

Според експерти България има неразработен туристически потенциал, който трябва да се развие чрез алтернативни форми на туризъм. Необходимо е фокусът от Черноморието да се измести към вътрешността на страната, коментира за БТА Димитър Попов, експерт, туроператор, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. По думите му трудностите в този бранш са свързани с намаляване на нощувките, на приходите, влошаване на туристическия продукт, най-вече от застрояването на Черноморието. Затова трябва да се развиват алтернативните форми на туризъм с висока принадена стойност, които са важни за икономиката и за регионите.

 

Според него най-устойчивият продукт е насочен към малки групи или индивидуални туристи, които посещават Северозападна България, Предбалкана, Източните Родопи. Нощувките се реализират в малки къщи, пансионати. Предлагат им се пешеходни маршрути или възможност за планинско колоездене. По думите на Попов българите не са пътуваща нация поради ниските покупателни възможности. Сънародниците ни предпочитат автобусни екскурзии в Европа.

 

Друг приоритет на министерството е развитието на балнеолечението и създаването на съвременна система за предлагане на спа и медицински туризъм. Важната стъпка е направена чрез създадената наредба за спа услугите, която посочва нормативната рамка за качеството им, което се очаква да бъде предопределено от материалната база. Целта е България освен популярна, да стане и притегателна дестинация за оказване на такъв вид услуги. 

снимка: Ели Маринова

Коментари

Новини Варна