13:36 | 20 юли 2014
Обновен: 09:43 | 26 април 2024

Крум Дончев отново спечели „Рали България”

По материала работи: Борис Проданов

Екипажът на "Глобул Рали тийм" Крум Дончев и Петър Йорданов спечели „Рали България" за втори път. Пилотът триумфира в надпреварата край Самоков след успеха през 2008 г., когато си партнираше със Стойко Вълчев.
В 45-ото издание на състезанието от European Rally Trophy Дончев изпревари единствения си останал конкурент Олександър Салюк от Украйна с 24,7 секунди, и двамата с "Форд Фиеста R5".
Българинът влезе в решителния неделен ден с 15 секунди аванс пред Салюк, който стартира с етапна победа в SS9 и намали пасива си с 2,6 секунди.
Дончев обаче пое изцяло контрола в свои ръце и във всяка от последните пет отсечки бе с по около 3 секунди по-бърз от миналогодишния победител, за да се поздрави с крайния успех.
Трети в генералното класиране се нареди турчинът Ягиз Авджъ с "Мини Купър JCW", завършил на 1:19,9 минути зад Дончев в едно от редките си участия на асфалт. Той, както и допълнилите петицата Войтех Щайф от Чехия ("Субару Импреза STI") и румънецът Себастиан Барбу ("Мицубиши Лансер Ево 10"), в нито един момент от състезанието не бяха заплаха за първите двама.
Пламен Стайков ("Мицубиши Лансър Ево 9") стана победител в състезанието в частта за националния шампионат, след като бе най-бърз в съботните отсечки. Пилотът на "Евроком Рали тийм" взе феноменалните 26,5 секунди аванс пред всички останали по трасето още в първата отсечка и до края на деня го увеличи до 47,6 секунди.
Втората победа на Крум Дончев е едва 5-ата на български пилот в най-голямото родно автомобилно състезание, след тази на Илия Чубриков през 1971 г. и двете на оттеглилия се шампион Димитър Илиев (2007, 2012) с варненския навигатор Янаки Янакиев.