На 25 срещу 26 март отново местим часовниковите стрелки с един час напред, като минаваме към лятното часово време. Същата вечер в 20,30 часа ще бъде отбелязан и Часът на Земята – най-голямата световна инициатива на WWF, с коятo хората изразяват съпричастността си към опазването на природата. За един час всеки от нас символично може да спре осветлението в дома си. Същото ще бъде направено и от основните държавни институции, общини и от бизнеса.
„Загаси светлините, отвори очи за планетата“ е призивът тази година. Очите на Рила – така са известни Седемте рилски езера, снимка от които можем да видим във всяко представяне на България и във всеки учебник по български за чужденци. Но този символ на нашата страна днес преживява трудни времена. Окото е изключително крехък орган. Досущ като него, и кристално чистите в миналото езера са твърде чувствителни на вредно човешко влияние. Потвърждават го научните изследвания на състоянието на седемте високо-планински езера в Рила. Те са сред най-засегнатите природни обекти от климатичните промени (повишаването на средната температура на въздуха и водата), но и от струпването на прекалено много хора в тази част на планината. Двата фактора вече доведоха до заблатяване на няколко от езерата, запазили се чисти в продължение на векове. За да бъдат запазени Очите на Рила, са необходими спешни мерки за ограничаване на прекомерния човешки натиск, дължащ се и на неспазване закона.
Заради неспазване на правилата, гарантиращи опазване на природата, страда и друга българска планина – Пирин. Над 85 хиляди души от цял свят изразиха до момента подкрепата си за българския национален парк в кампанията на WWF. Според учените, климатичните промени, които вече сериозно засягат крехките планински екосистеми, водят до намаляване на броя дни със сняг и увеличаване на сухите дни. Доклад на Министерството на околната среда и водите сочи, че при това положение под въпрос се поставя икономическата целесъобразност на развитието на зимните спортове в планините. “Дори при масирано производство на изкуствен сняг, много ски курорти ще разчитат на по-малко от 100 дни с подходящи зимни условия годишно, брой, който е всеобщо приет като праг на тяхната финансовата жизнеспособност”, се казва в документа. Целта на инициативи като "Часът на земята" е да бъде обърнато внимание да водим разумен начин на живот.
SINOR.bg
Четете още:София е в Топ 10 по градска мобилност в Европа
Коментари