Неконтролирано ядене нощно време ни прави дебели

С какво се характеризира синдромът на нощното хранене

Неконтролирано ядене нощно време ни прави дебели

Синдромът на нощно хранене представлява по същество хранително разстройство, свързано с изместване на циркадианния ритъм на ядене. Различава се от синдрома на свръхприем на храна, макар засегнатите хора също да показват склонност към обилно хранене. В последния случай обаче нуждата от храна превишава количеството на поетата, която не е задължително да е в големи размери и рядко налага спазването на определени диети.


Заболяването засяга приблизително 1.5% от популацията. Мъжете и жените са еднакво засегнати с лек превес сред женския пол.

 
С какво се характеризира синдромът на нощното хранене?

Хората с това хранително разстройство по-често са с наднормено тегло или затлъстяване. Те изпитват чувство за липса на контрол върху хранителното си поведение и ядат скришом, дори и когато не са гладни. Едновременно с това се срамуват извъдредно и се разкайват за поведението си.


Често се хранят по-бързо и в по-големи количества от останалите хора за същия период от време. В повечето случаи нуждата от храна превишава самата физиологична нужда, но те продължават да ядат, дори да се появи чувство за напълененост и дискомфорт. Осъзнавайки напълно случващото се те често ядат отделно от останалите, за да намалят своето неудобство. Комбинация от вина, депресия и отвращение от собствената си непосилност са характерни за това хранително разстройство.


По-голямата част от дневния прием на храна, засегнатите от това разстройство я приемат във вечерните часове или нощно време. Те закусват малко или изобщо не ядат сутрин, но нощно време се събуждат с непреодолима нужда за храна, която често е във вид на снаксове, т.е висококалорична храна. В повечето случаи обратното заспиване е невъзможно докато не се приеме така необходимото количество храна.


Характерни черти на хората, засегнати от това хранително разстройство, са:


Наднормено тегло;
Честото спазване на всевъзможни диетични режими;
Депресия или тревожност;
Алкохолизъм или друг вид зависимост – наркотична, медикаментозна и др;
Перфекционизъм и стриктно следене на теглото;
Негативна самооценка и висока самокритика.


Кои са причините за възникване на това хранително разстройство?

Причните могат да са разнообразни, но често са комплексни. Понякога навиците от студентския живот се пренасят и в по-зрялата възраст и е трудно да се пречупи погрешния режим. В други случаи високата ангажираност на работната среда е предпоставка за отпадане на обедното хранене, което може да доведе до свръхкомпенсация във вечерните часове.


Парадоксално от една страна се оказва появата на това разстройство именно в отговор на спазването на различни диетични режими. Това може да се обясни с чисто физиологичната нужда на мозъка да набави необходимите си калории нощно време, когато волята и задръжките са по-притъпени в сънено състояние. Друг евентуален причинител е стреса.


Каква е терапията на нощното хранене?

Както при другите видове хранителни разстройства, терапията изисква комплексен подход. На първо място е важно осъзнаването на самия проблем и разпознаването на факторите, които го обуславят или поддържат. Самото признаване на проблема и възприемането на факта, че засегнатите нямат вина за ставащото е най-важната стъпка към излекуването.


Лечението включва оптимизиране на хранителните навици и хранителната стойност на приеманите храни, физически упражнения и комбинация от когнитивно-поведенческа терапия, диалектическа поведенческа терапия, междуличностова терапия и терапия на стреса.


Най-важно е самото осъзнаване за наличието на собствена сила и увереност за справянето с това разстройство в хранителното поведение.

puls.bg

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата