Колко често да храним бебето?

Плачът е късен признак на глад

Колко често да храним бебето?

Много родители не знаят колко често да хранят бебето след изписването от болницата. Ето какво съветва специалистът Ася Демирева: 

 

Когато бебето ви се роди, то има нужда от съвсем малко количество коластра. Около 5 мл на хранене в първите ден-два. В последствие нуждите му нарастват и организмът на майката реагира, заменяйки коластрата с преходно мляко. Със сигурност обаче, голяма част от бебетата НЕ изяждат по 100 мл на хранене на 10-ия ден от раждането си. Всъщност, според изследвания, правени от д-р Питър Хартман, бебетата между 1 и 6 месеца поемат средно по 70 мл на хранене, разпределени в 10-ина, а понякога и повече, хранения за 24 часа. Което, ако направим простичка сметка, ще рече, че бебоците се хранят на около 2-2,5 часа, считано от началото на кърменето.

 

Ако добавим, че в началото едно хранене може да продължава между 20 и 50 минути, значи съвсем спокойно около час и малко, след като бебето е яло, може да е гладно отново. Дори, когато става въпрос за новородено бебе, това е задължително да се случва. Да го оставяме да спи колкото си иска през първия месец не е най-доброто решение, особено ако мъничето е с по-ниско тегло или по-силна жълтеница. По същия начин се процедира и през нощта. Стомахът на бебето няма нужда от „почивка“. Погледнато реално и вашият стомах не почива нощем. 
 

 

Най-разпространената практика е да се храни бебето, когато се разплаче. Това обаче, е късен признак за глад. Имаме ли плачещо човече, значи храненето е закъсняло с поне 20 минути, ако не и повече. Затова е важно да наблюдавате бебчо:
 

 

Когато бебето ви спи, то не е неподвижно. Често мърда главичка, променя положението на ръцете си, примлясква с езиче, прави физиономии. Така или иначе в първите ви дни заедно наблюдението е едно от основните ви занимания. Когато въртенето на главата и примляскването зачестят – т.е. започнат да се случват веднъж на 4-3-2 минути, тогава е време да вдигнете бебето от легълцето му и да започнете да сменяте пелената. Това ще го разсъни, но то няма да е гневно. Ще изчака да приключите с всички процедури по тоалета му, като към края упорито ще търси да засуче ръчичките си и ще можете спокойно да го поставите на гърда. 
 

 

Признаците за глад се групират по следния начин
 

 

Ранна фаза 
Бебето суче устните си; примлясква; отваря и затваря уста
 

 

Активна фаза
Бебето търси и опитва да засуче всичко, което е пред устата му – блузата на човека, който го носи, ръката му...; опитва се да се позиционира за кърмене – свива тялото си и се „навежда“ (което изглежда като мятане) на една страна; бута с ръчички, търсейки зърното; усилва се слюнчната му секреция (тя се активира след 2-ия месец).

 

Късна фаза
Бебето плаче. Силно и често неутешимо; върти глава, сякаш безконтролно и изглежда неспособно да засуче. Най-важното в тази фаза е следното – не опитвайте да смените пелената и да правите всички неща, които правите, преди да храните човечето. ТО Е ГЛАДНО! Успокойте го и го поставете моментално на гърда. Преобуването може да се случи и след като се нахрани. Или за разсънване, преди да предложите втората гърда.
 

Бебетата плачат по различен начин, когато са гладни, когато нещо ги боли, когато са уплашени и самотни... Но сукането е решение за всеки проблем. С времето със сигурност ще знаете какъв е ритъмът на хранене на вашето бебе. Но в началото е добре да откликвате на всеки сигнал. Няма как да „разглезите“ мъничето, ако отвръщате на неговите нужди. В крайна сметка, когато стане достатъчно голямо, за да си отваря хладилника, ще започне да го прави! За да е уверено в себе си обаче, е нужно вие да сте до него в началото. А началото е...първите 12-14 месеца. До това време детето не ви манипулира. То просто има нужда от вас. За да оцелее. 
 

 

Винаги съветвам майките да правят това, което „говори“ сърцето им. Няма жена, която може да понесе продължителен плач на бебето. Ако трябва да сме честни, на 10-ата минута ще ви се иска да скочите от някъде. И точно това е смисълът на този плач – да създаде „гнезда“ в мозъка, които имат интензитет на болка и да ви дразни, за да може да откликнете на нуждата и проблемът да бъде отстранен. А какво искат бебетата? Майка си и татко си. Искат да са гушнати, сухи и нахранени. И кое от тези три неща е глезотия? 
 

 

Със сигурност вие искате много повече неща, които НЕ считате за лигавщина. Защо отношението към бебето ви трябва да е различно? Децата израстват уверени и спокойни, ако са отгледани с любов. А кърменето е израз точно на тази любов. От вас се иска да го наблюдавате и да сте близо.

puls.bg

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата