От колко сън се нуждаем?

д-р Елена Кабакчиева-Георгиева

От колко сън се нуждаем?

Сънят сам по себе си представлява един от основните жизнени показатели, отразяващ качеството ни на живот като цяло. Тъй като всеки човек прекарва средно една трета от своя живот в сън, неговото качество и достатъчно количество е критерий и условие за здравословно и пълноценно функциониране.Прието да се смята, че средно необходимото количество сън в денонощието варира в рамките на 7-8 часа. Но всъщност мнозина не поставят неговото значение като приоритет в своето ежедневие. Помним ли изобщо какво е да се събудим отпочинали?

 

За да се усложни още повече постигането на пълноценен сън на помощ идват стимуланти като кафе и други енергизиращи напитки, с които често злоупотребяваме през деня, шумът и светлината, които идват от всевъзможни електронни устройства и дълго време ни пречат да заспим вечерно време и не на последно място всякаквите по форма и вид аларми, които сме приспособили, за да прекъснат и без това недостатъчното и повърхностно подобие на сън, което сме имали.

 

Всичко това интерферира и оказва влияние на нашия циркаден ритъм, на който се подчиняват много от физиологичните процеси в организма ни. Крайният резултат е повишаване на риска от развитие на затлъстяване, захарен диабет, хормонални промени, повишаване на сърдечносъдовия риск, появата на депресия и най-общо намаляване капацитета на нашето когнитивно функциониране.Количеството сън, от което се нуждаем зависи както от възрастовата група, в която се намираме, но също и от всички онези фактори като работа, стрес и прочие, които поставят допълнителни изисквания към нашата почивка.

 

Тъй като сънят има доказана роля в опознавателните процеси, в изграждането на синаптични връзки и придобиване на отговори дори на неизпитани до този момент предизвикателства, неговото значение за новородените и въобще за подрастващите е неизменно. Не е случайно именно разпределението на фазите на съня в този период, като преобладаваща е дълбоката NREM-фаза, чията роля се спряга именно с развитието на когнитивната сфера. С напредване на възрастта, от друга страна, все повече преобладава повърхностната REM-фаза, което обяснява значително по-повърхностния сън и честото будене в ранните сутрешни часове при по-възрастните хора.

 

От колко сън се нуждаят хората в различа възраст?

 

Няма точни цифри и рамки, в които може да се сложи всеки човек именно поради многообразието от фактори, които оказват влияние. Въпреки това препоръчителният брой часове в зависимост от възрастта е следният:

Новородени (0-3 месеца) – от 14 до 17 часа всеки ден;

Кърмачета (4-11 месеца) – от 12 до 15 часа;

Ранна детска възраст (от 1 до 2 г.) – от 11 до 14 часа;

Предучилищна възраст (от 3 до 5 г.) - от 10 до 13 часа;

Училищна възраст (от 6 до 13 г.) – от 9 до 11 часа;

Тийнейджърска възраст (от 14 до 17 г.) – от 8 до 10 часа;

Младша възраст (от 18 до 25 г.) – от 7 до 9 часа;

Възрастни (от 26 до 64 г.) – от 7 до 9 часа;

Напреднала възраст (65+) – от 7 до 8 часа.

 

Необходимо е всеки човек да изследва по възможност точното количество сън, след което се чувства отпочинал. Воденето на дневник на съня също има полезна роля като по този начин най-лесно се откриват факторите, които смущават и пречат на съня ни. Подобно на здравословната храна и редовното физическо натоварване, ролята на пълноценния сън също не бива да остава недооценена, а дори напротив.

 

Отговорът до голяма степен зависи от изграждането на правилни навици:

 

Лягане по едно и също време всеки ден, дори през уикендите;

 

Изграждане на своебразен ритуал преди лягане с постепенно намаляване на околната светлина и намаляване на физическата акативност;

 

Редовна физическа активност през деня;

 

Избягване на консумацията на алкохол и енергизиращи напитки преди сън;

 

Изграждане на комфортна среда за сън – настройване на подходяща температура, максимално ограничаване на източниците на шум и изкуствена светлина;

 

Избиране на удобни за сън матрак и възглавници;

 

И най-важното –  сънят трябва да се превърне в приоритет.

 

puls.bg

 

Четете още: 10 заблуди, в които вярваме

 

 

 

10 заблуди, в които вярваме

 

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата