Как да облекчим оплакванията от морска болест

Начините са няколко

Как да облекчим оплакванията от морска болест

Разходка с лодка – задължителна част от лятната почивка на много от нас. Но ето, че едва сме потеглили и още първите движения на плавателния съд превръщат в неприятно изпитание това, което е трябвало да ни разведри. 

 

Кинетоза – това е синдром от оплаквания, които се появяват по време на движение. Най-често се случва при морски, автомобилен и въздушен транспорт.   

 

Защо ни сполетява морската болест?  

 

В нашето тяло има стройна система на равновесието – цяла армия от рецептори изпращат информация за положението ни в пространството и на различните части на тялото една спрямо друга до главния мозък. Там тези данни се обработват и се подават сигнали за заемане на тази позиция, която ще ни даде равновесие и стабилност. 

Когато попаднем в необичайна и непозната ситуация, мозъкът невинаги е подготвен с каква „програма“ ще реагира. Такива необичайни уловия са високата скорост, въртеливото движение, големите ускорения, рязкото изкачване и спускане и други – фактори, които отсъстват при природни условия, но са станали част от ежедневието ни в хода на техническата революция.   

 

При придвижване с автомобил или кораб ние изпращаме разнопосочни сигнали – от една страна центърът за равновесието във вътрешното ухо и очите ни сигнализират, че се движим; от друга, обаче, рецепторите от мускулите и ставите показват, че стоим на едно място. 

 

Основната теория е, че мозъкът ни приема тези двусмислени информации като знак, че сме се отровили. За това и ни изпраща повръщането, с което да се отървем от тази отрова.   

Друга теория е тази за стимулацията на вагусовия нерв от движенията на околоочните мускули.   

По-често е състоянието при децата, поради недостатъчно зрялата им вестибуларна система.   Фактори като прекалено пълен или празен стомах, преумора, тютюнев дим, алкохол и нервно напрежение улесняват появата на оплакванията.   

Колко разпространени са кинетозите?  

Предразположението има сериозна роля. Установено е, че около 33% от хората имат оплаквания при движение по вода, с автомобил и самолет, но пък 66% споменават за оплаквания, при „тежки условия“. 

Пациентите с нефункциониращ център на равновесието във вътрешното ухо никога нямат такива оплаквания.   

Тази реакция на движението е по-честа при жените и силно се влияе от ендокринната им система – за това и по време на бременност обичайно оплакванията се усилват.   

 

Кои са основните симптоми?   

 

Повишено слюноотделяне, прилошаване, гадене и повръщане; Пребледняване на лицето, изпотяване със студена пот; Главоболие, световъртеж, повишена чувствителост към миризми; Потиснатост, отпадналост и сънливост – последното успешно се изполва от всеки родител – люлеенето на малкото дете улеснява заспиването му 

 

Как да си помогнем?  

 

В повечето случаи, при подходяща подготовка, можем да избегнем необходимостта от медикаменти. 

Ето няколко съвета: 

Наспете се добре – когато знаете, че ви предстои „изпитание“ осигурете си пълноценен сън преди това; 

Нахранете се, но не прекалявайте – както вече се спомена, и двете крайности биха влошили състоянието; 

 

Хидратирайте се – бъдете сигурни, че приемате достатъчно течности 

 

Покрийте се добре – относно морският транспорт – дори и времето да е хубаво, оказва се че влагата и студът имат силна провокираща роля. Ето защо е за предпочитане да се предпазите от тях; 

 

Есенциални масла – маслото от мента има доказани свойства при борбата с гаденето – няколко капки върху памучен тампон може да се окажат голям помощник. 

В колата – най-разумна мярка е дрямката по време на пътя; препоръчва се още погледът да е насочен навън, а не към обект вътре в автомобила; да се избягва четенето; 

 

В кораб и самолет е добре да се избират места по средата на превозното средство – там клатенето и вибрациите се усещат най-слабо. 

Ако тежестта на симптомите го изисква, най-добре е да се обърнем към УНГ-специалист или невролог, които ще изпишат подходящи медикаменти при пътуване.  

 

Дефинитивно лечение на кинетозите няма – те са естествена реакция на нашия организъм към подаваните му неестествени стимули в съвременните ни условия на живот. 


Puls.bg

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата