IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
11:07 | 16 февруари 2018
Обновен: 19:01 | 23 април 2025

Учени: Мозъкът започва да работи с пълна сила след 60 години

Разбира се, не работи толкова бързо, колкото в младостта

По материала работи: Слав Велев
Учени: Мозъкът започва да работи с пълна сила след 60 години

Работата на мозъка, особено при хора над средна възраст, засяга както лекари, така и обикновени граждани. В края на краищата никой не иска да прекара живота си след 60 години със склероза или деменция. Директорът на медицинския колеж в Университета Джордж Вашингтон твърди, че мозъкът на един възрастен човек е много по-пластичен, отколкото обикновено се смята. На тази възраст взаимодействието на дясното и лявото полукълбо на мозъка става хармонично, което разширява нашите творчески възможности. Ето защо сред хората на възраст над 60 години можете да срещнете много личности, които току-що са започнали своята творческа дейност.

 

Разбира се, мозъкът не работи толкова бързо, колкото в младостта. Въпреки това, той печели с гъвкавост. Ето защо с възрастта ние взимаме правилните решения и сме по-малко изложени на отрицателни емоции. Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила.

 

С течение на времето количеството миелин, вещество, което насърчава бързото преминаване на сигнала между невроните, се увеличава в мозъка. Поради това интелектуалните способности в късната възраст се увеличават с 300% в сравнение със средната. А пикът на активното производство на това вещество е около 60-80-годишна възраст. Интересен е и фактът, че след 60 години човек може едновременно да използва двете полукълба. Това ни позволява да разрешим много по-сложни проблеми.

 

Професор Мончи Ури от Университета в Монреал счита, че мозъкът на един възрастен човек избира най-енергийно интензивния начин, като оставя всичко ненужно и използва само правилните възможности за решаване на проблема. Беше проведено проучване, в което участваха различни възрастови групи. При преминаването на тестовете младите хора бяха объркани, а тези над 60 г. взеха правилните решения.

 

Сега нека разгледаме особеностите на мозъка работа на възраст от 60-80 години. Те са наистина впечатляващи. Невроните на мозъка не умират. Между тях просто се губят връзки, ако човек не се занимава с умствена работа. След 60-годишна възраст човек по време на вземането на решения използва не само едно полукълбо както младите хора, но и двете.

При здравословен начин на живот пълен с умствена дейност, интелектуалните способности не намаляват с възрастта, а се увеличават, достигайки връх към 80, а понякога дори и 90 години.

http://e-zdravey.com

 

Четете още:Стресът е заразен

Коментари

Новини Варна