IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
16:54 | 5 април 2018
Обновен: 09:04 | 9 май 2025

Гигантски сенник в небето може да реши глобалното затопляне

Бедните страни трябва поемат водеща роля в тази област, тъй като имат най-много да печелят или губят от технологията

По материала работи: Борис Проданов
Гигантски сенник в небето може да реши глобалното затопляне

Звучи като научна фантастика: създаването, използвайки балони и изтребители, на изкуствен сенник в атмосферата, за да предпазва най-уязвимите страни в южната част на планетата от най-тежките последици от глобалното затопляне, пише "Гардиън".

 

Ала на фона на засилващия се интерес към "соларното геоинженерство" - не само в западните университети - група учени от развиващите се страни излязоха със силен призив да имат по-тежка дума в посоката на изследването на климатичните промени, изтъквайки, че техните страни са тези, които са в най-голяма опасност.
 

Учените отдавна знаят, че предизвикани от човека събития като замърсяването на атмосферата, димът от горските пожари и вулканичните изригвания могат да създадат охлаждащ ефект.

 

Това е накарало учени от Харвардския университет да предложат свой собствен експеримент, който те наричат "контролиран в стратосферата пертурбационен ефект", или накратко SCoPEx. Той включва използването на балон за тестване на спорната задача, че аерозоли, освободени на височина от 20 километра в атмосферата на Земята, могат да променят отразяващите свойства на облачната покривка.

 

Сега десетки учени от страни като Бангладеш, Бразилия, Китай, Етиопия, Индия, Ямайка и Тайланд са се присъединили към дебата, като твърдят в сп. Nature, че бедните страни трябва поемат водеща роля в тази област, тъй като имат най-много да печелят или губят от технологията.
 

Охлаждащият ефект отдавна е известен в явления като "корабни писти" - тесни изкуствени облаци от замърсяване, създадени от емисии от кораби, които съдържат повече и по-малки капки вода от типичните облаци, което ги прави по-ярки и отразяващи слънчевата светлина.

 

"Соларното геоинженерство - инжектирането на аерозолни частици в стратосферата, за да отразяват малко навлизане на слънчева светлина - се обсъжда като начин за охлаждане на планетата", пишат учените.

 

Уточнява се обаче, че академичните среди не заемат страна дали геоинженерството ще работи. И не всеки е убеден от перспективата на технологията.

 

В изтекъл проектодоклад за глобалното затопляне, който трябва да бъде публикуван през октомври, панела към ООН от климатични есперти изразява скептицизъм относно соларното геоинженерство, предполагайки, че то може да бъде "икономически, социално и институционално неосъществимо".

news.bg

Коментари

Новини Варна