Който се е докоснал до вечността на Египет - Пирамидите и Сфинкса, и има късмета да стигне земята, където Нил се среща с водите на Средиземно море, ще види другото лице на тази многолика страна – Александрия. Буйна зелена и цветна растителност, градини и паркове. Александрия е вторият най-голям град в Египет и представлява най-мащабното морско пристанище в страната. Живописният град е разположен на бреговете на Средиземно море, в северната част на арабската държава. Населението наброява около 4 млн. жители. Многовековната история на града започва от неговото основаване през 332/31 г. пр.н.е., когато пристанището е било завладяно от армията на Александър Велики, чието име носи и до днес. Първоначално Александрия се радва на бурно развитие като търговски и културен център, но по-късно е опустошен от персите в началото на VII в., а през 642 г. е превзет от арабите. Няколко века по-късно, през 1517 г., стратегическото пристанище е превзето от османците.
В града се е намирал прочутият Александрийски фар на остров Фарос, който е бил висок 134 метра и се смята за едно от предишните Седем чудеса на света. Силно земетресение през 1375 г. разрушава масивната постройка. Днес там се издига крепостта Кайт Бей. Тук се е намирала и най-известната библиотека от древността, Александрийската, за която се предполага, че е съхранявала над 700 000 тома. Днес на мястото й се издига съвременната библиотека “Александрина”, възстановена с помощта на ЮНЕСКО. Тя грижливо пази някои от древните ръкописи.
Родният град на последната египетска владетелка Клеопатра примамва с екзотична красота, средиземноморска топлина, смесица от типично арабска и европейска архитектура. Александрия несъмнено ще ви очарова със своята обаятелност и ориенталска гостоприемност. Цялата митична история на древните цивилизации, дали началото на съвременността ни, е потопена на морското дъно след поредица от земетресения, цунамита и други природни катаклизми. 1600 години по-късно на света му става ясно, че този мултикултурен музей, съхранен на дъното на Средиземно море, все още пази спомените от древните цивилизации. Според преданията Александрия бил с изящни сгради, град на вечната наслада, столица на празненствата, на лукса и изтънчеността, бляскав културен център. Славел се с производството на папирус и стъкло, на ленени тъкани, слонова кост, килими, парфюми, лековити треви, с обработката на скъпоценни камъни. За съжаление, той не просъществувал дълго, подложен на вражески и земетръсни разрушения и пожари.
КРАЙБРЕЖНА УЛИЦА в Александрия.
В края на ХVІІІ век градът се радва на икономически подем, което го извежда на челните места в световната икономика. Превръща се в основен корабоплавателен и търговски център, който има своето значение и до днес. След този подем днешният египетски град започва малко по малко да възстановява отлежалите на средиземноморското дъно исторически богатства.
ОСТАНКИ от древна култура.
През 90-те години на миналия век започва проект под ръководството на Висш съвет за антиките, който има за цел да проучи потъналите останки и да изведе това, което има историческо значение. От изследването на Източното пристанище на Александрия става ясно, че може да се направи цялостна картина на потъналата кралска резиденция. Открити са 1300 находки и са направени общо 6 зони с голямо историческо значение.
Жителите на Александрия са по-разкрепостени в облеклото и поведението, отколкото тези в столицата Кайро. И тук има джамии, но те остават като че ли на по-заден план. В над 4-милионния град европеецът се чувства свободен, както например в модерните курорти Хургада или Шерм ел Шейх. Не случайно наричат Александрия "врата на Египет". Разположен е на прохладна ивица на ръба на кристално синьото море. Тук е чудесно място да се загубиш. Широки улици вървят покрай морето и обикалят големите заливи с модерни хотели и скъпи яхти, а крайбрежната ивица предлага хубави плажове и места за отдих.
ЦЯЛАТА МИТИЧНА ИСТОРИЯ НА ДРЕВНИТЕ ЦИВИЛИЗАЦИИ, дали началото на съвременността ни, е потопена на морското дъно след поредица от земетресения, цунамита и други природни катаклизми.
Александрийската библиотека
СЪВРЕМЕННА АЛЕКСАНДРИЯ ИМА НАД 40 РЕЛИГИОЗНИ СГРАДИ, които са притегателна сила за туристите.
БИБЛИОТЕКАТА отвътре.
ТРАДИЦИОННА вътрешна уличка.
ЦИТАДЕЛАТА на Кайтбай, ХV век.
Материала подготви ЕЛИ МАРИНОВА
Коментари