Дварка (или Дварака) е един от седемте най-древни свещени градове на Индия и едно от четирите най-важни места за поклонение - Char Dham. Градът е царството на обичания от всички индийци бог Кришна, което той създава след идването си от Матура и в което живее до края на дните си. Появява се доказателство, че градът е истински, но по-нататъшните изследвания били забранени. Дварка се споменава в „Махабхарата“, „Хариванша“, „Бхагавата Пурана“, „Сканда Пурана“ и „Вишну Пурана“.
Смята се, че е бил унищожаван от стихиите на Арабско море шест пъти и шест пъти е бил изграждан отново. В епоса "Махабхарата“ е посочен като столица на царството Анарата, построена от внука на митичния владетел Ваивасвата. Този град бил потопен от бога на световния океан Варуна и по-късно издигнат отново от Кришна и Ядаваите, които се заселили в него. През 1982 г. д-р С. Р. Рао откри отново за света потъналия град в Камбайския залив.
ПОКЛОННИЦИТЕ НАМИРАТ ПОВОД да почетат и най-малката следа от бог Кришна.
Археолозите са намерили и руини в крайбрежните води,
а само на 21 м дълбочина гмуркачите откриват каменни стени, калдъръмени улици и доказателства за процъфтяващо пристанище. Хинду текстовете обясняват как цар на име Шалва напада Кришна в Дварка. Изследователи настояват, че според описанията в битката са взели участие извънземна технология и дори космически (!) кораб. Според древните санскритски текстове с този космически кораб Шалва атакувал Дварка. Той стрелял с енергийни оръжия, наподобяващи светкавици. Така унищожил голяма част от града. Оръжията са описани като стрели, но не са били обикновени стрели. Казва се, че са гърмели като гръмотевици и приличали на светкавици или на слънчеви лъчи.
ПОДВОДНИТЕ АРТЕФАКТИ припомнят за невероятно древна история.
Случайно или не, но името означава „Небесна порта“
и в древните хроники той се описва като град от злато с красиви къщи и храмове, върховете, на които опирали в небето. На север от града се простира остров Бет Дварка, който се приема като единствената запазена част от потъналия град на Кришна.
Сред забележителностите е храмът „Дваркадиш“, за който се вярва , че е построен от внука на Кришна Ваджранабадха и е на 2000 г. Той притежава пет етажа и богато орнаментирана с каменна резба фасада и шикара (куполно пространство над светилището).
Друг храм край свещения град е „Рукмини Деви“,
построен на брега на река Бхагирати през ХІІ в., и за него се разказва легенда, според която веднъж Кришна и Рукмини поканили на вечеря мъдреца Дурваса, който бил известен със своята раздразнителност и избухливост. Мъдрецът забелязал, че съпругата на Кришна нарушава древните традиции. Той се ядосал и я проклел да живее разделена от съпруга си 12 г., през които Дварка да бъде лишена от вода за пиене. Поради тази причина храмът се намира извън града, докато храмът на Кришна е вътре. Обителта се издига на същото място, където избликнала водата на река Бхагирати, за да може Рукмини да засити своята жажда.
КАТО ЦЕНТЪР НА РЕЛИГИОЗНИЯ ТУРИЗЪМ в Индия градът Дварка е и образователно средище.
Градът привлича хиляди туристи и поклонници,
особено на празника Джанмаштами – денят на появата (раждането?) на Кришна. Той се отбелязва август – септември. „Гомтигхат“ е основното свещено място, което е с неуточнена дата на построяване. Храмовете „Нагешвара Махадева“ и „Гопи-талава Пруд“ също са част от божествената история на този град. Най-доброто време за гостуване обаче е от ноември до март. Така ще избегнете жегите над 40 градуса.
Интересното е, че след преоткриването на Дварка за света сред около 50-хилядното население на града се повишава нивото на грамотност, което сега е над 64%, при положение, че средноиндийското е около 60%. Такива са последствията от навлизането на религиозния туризъм! Над 2/3 от мъжете могат да четат и пишат, докато при жените процентите са 55. Индустриализацията стои встрани от това място, а хотелските стаи започват от $2.
ДВАРКА ПОСТЕПЕННО СЕ СДОБИВА с атракции, които да привличат гости от цял свят.
Най-близкото летище е на 145 км
и се намира в Джамнагар. Но това е местен аеропорт, който обаче се ползва с популярност сред огромния брой поклонници. Международният е на 400 км – в Ахмадабад. От Бомбай до Дварка пътува и влакът „Саураштра“, който покрива разстоянието за 30 ч. Автобуси и таксита стигат до големите градове на щата Ахмадабад и Сурат. Това се посочва и като отличен начин за придвижване, защото пътищата в Индия са добри.
ОГРОМНИЯТ БРОЙ ХРАМОВЕ са като магнит за туристите.
Коментари