Петият по население град в Австралия се намира на брега на Индийския океан, в залива Сейнт Винсънт, разположен в южната част на страната. Населеното място е основано през 836 г. и носи името на британска кралица. Днес го населяват над 1,1 млн. души. Градът по нищо не прилича на останалите австралийски мегаполиси. Той носи характерното средиземноморско излъчване на Гърция и Испания. Небостъргачите са малко, за разлика от тези в Сидни и Мелбърн.
Аделаида преди залез.
Изобилстват зелените площи
В близост до града се намира долината Бароса, прочута с гроздовите си сортове. Туристите я наричат „австралийската Андалусия“. Това е и най-голямата атракция в тази част на страната. Още една напитка, освен виното, е прославила Аделаида по света. В близкото историческо градче Хаандорф се организира фестивал на бирата, за който се смята, че е вторият по значимост след Октоберфест.
Лозови масиви с пейзаж от кенгура.
Градът предлага още невероятни плажове, красиви ботанически градини, местен пазар с повече от 80 магазина, както и множество национални паркове в близост, които са идеални за разходки из природата и пикници.
Нестандартно плажуване.
Въпреки повечето от милион жители, Аделаида се усеща по-скоро като едно голямо градче - с много отворено пространство и паркове. Градът е добре планиран, с правоъгълни квартали с много прави пътища и зелени площи. Улиците в предградията на Аделаида са широки и подредени - има място за всеки да паркира колата си на улица и/или в гаража си.
Улиците са широки, има място за всички.
Според статистическо бюро хората от Обединеното кралство са най-голямата група мигранти, които съставляват 10 на сто от населението на Аделаида. Следващите най-големи групи са италианците (2%), гърците (1%), германците (1%) и виетнамците (1%). Около 2,5% от населението е от Югоизточна Азия и 0,5% идват от Близкия изток или Северна Африка. Аборигените представляват 1% от населението на Аделаида. Като цяло около една четвърт от жителите на Аделаида са били родени в чужбина.
Градът е с най-голям дял на пенсионери
от градове в Австралия и въпреки че има с какво да ангажира вниманието ви, той не се смята за модерен град по начина, по който е считан Сидни. Ако искате да пазарувате в най-големите модни магазини или ако сте особено запалени по пазаруването на дизайнерски облекла, Аделаида може да ви разочарова. Небрежният стил е цар в топлия климат и много от магазините за дрехи в Аделаида отразяват това. Тези от вас, които обичат да си похапват, биха останали доволни. В Аделаида има голям брой заведения за хранене.
Модерен, но не претрупан град.
Аделаида от въздуха.
В Аделаида има три университета и 145 хотела, 17 болници. Медицинската помощ в града е районирана и при позвъняване на единния телефон пристига линейка от най-близката болница, като максималният срок за това е 6 минути.
Има интересен аквапарк на брега на океана. Билетът струва 35 долара, колкото е минималната надница. Престоят е до затварянето на заведението и през това време могат да се ползват всичките над 30 съоръжения.
Порт Линкълн дава възможност да се гмурнете, наблюдавайки истински акули.
Изненадващо за другия край на света е българското културно-просветно дружество "Св. св. Кирил и Методий". То е основано през 1939 г. Първите български преселници идват през 1913 г. и са главно от Вардарска и Егейска Македония, към които след Междусъюзническата война се присъединяват и имигранти от Сърбия и Гърция. Следващият поток е през 1919 г., когато по Ньойския договор България губи Западните покрайнини, Струмишко и Беломорска Тракия. Малка част идват през 40-те години, а притокът се засилва след 1990 г. Общо всички, с потомците на първите заселници, които са запазили българското си самосъзнание, се определят на около 13-14 хиляди души. В дружеството членуват около 3700 души. Към него е създадено и неделно училище, което се посещава редовно от 23 деца, а други идват периодично, но интересът към него се засилва.
Страницата подготви: ЕЛИ МАРИНОВА
Коментари