Баку е столицата на Азербайджан, най-големият промишлен, икономически и научно-технически център на Задкавказието, най-голямото пристанище на Каспийско море и най-големият град на Кавказ. Някои го сравняват с Неапол, Сан Франциско и други градове по света. Намира се на южния бряг на Абшеронския полуостров. По своята големина, история на сградите и броя на населението, Баку е един от най-старите и най-големите градове на Изток.
Според една от версиите етимологията на древен Баку означава "град на Бога", "място на Бога", което е свързано с разположението на територията на града на Храма на огнепоклонниците. Другата версия произлиза от персийски - "Бад кубе" - "одухван с вятър (удрян от вятър)", заради което Баку често е наричан "град на ветрове". За първи път Баку се споменава в източници от първата половина на V в. от византийския автор Приск Панийски. Градът има хилядолетна история.
Ако вземете колело под наем от Велопарк – ново съоръжение, което се намира точно до Площада на знамето, може да се насладите на невероятно каране по брега на Каспийско море. Популярна е статуята на момичето с чадъра на Площада на фонтаните в центъра на Баку.
Музей на миниатюрните книги
Почитателите на книги могат да видят хобито си под лупа в Музея на миниатюрните книги. В този безплатен частен музей, намиращ се в стария град, са изложени повече от 4000 мини книги. Истински вълнуващо е да видиш някои от световните класики в такива малки размери. Представяш ли си някой роман на Достоевски, който може да се прочете само с лупа?
Докато се разхождате из стария град, може да поседнете в едно от многобройните кафенета и ресторанти и се насладите на освежаваща чаша чай, сервирана, както повелява азерската традиция – в специална чашка за чай, с лимон, захар на бучки, сладки, бонбони и сладко.
Кулата на девицата
Една от основните забележителности на Азербайджан и част от културното наследство на ЮНЕСКО е Кулата на девицата. От върха се разкрива чудесна гледка към града. Предназначението на кулата до днес не е известно, няма аналогии и на нейната тайнствена издатина. Някои я свързват с доислямския период, с култа към огъня и слънцето. Трябва да се отбележи, че в древността кулата е била заобиколена от всички страни с вода. Наименованието "Моминска" можете да срещнете и в имената на други кули в Азербайджан и на Изток, което по-скоро означава "непокорна", "недостъпна". За произхода на Моминската кула съществуват много легенди, написана е поема и е създаден филм и балет.
Една от легендите за Моминската кула разказва следното: В полите на кулата живеело много хубаво момиче. В нея било влюбено момче, което живеело на другия край на залива. Любовта им била взаимна. Всеки ден младежът идвал по море, за да се срещне с момичето. Той не плувал, не се возел на лодка, а вървял пеша по морето. Вървял по повърхността на морето като по земята. Веднъж, на връщане у дома след среща със своята любима, той се замислил дали тя е най-хубавото момиче на света, дали няма някоя още по-голяма красавица от нея. В този момент, когато го обзело съмнението, момчето започнало да затъва с всяка крачка във водата все по-дълбоко и по-дълбоко, докато не се удавило. Поуката от легендата е, че любовта наистина е способна да прави чудеса, а съмненията могат да погубят всичко. Благодарение на любовта младежът можел да прекоси голямо разстояние, за да се види с любимата си, а със съмненията всичко изчезнало.
Шопинг
Седерек е огромен шопинг център. Хиляди щандове, предлагащи всичко - от домашни потреби до храна, играчки, авточасти, украси, сувенири. Цените са доста по-ниски от другите части на града. Седерек се намира на около 10 км извън Баку.
Огненият храм
Храмът има мистична атмосфера и ще те запознае със зороастрийските вярвания и практики. Мугам е специфична за Азербайджан музикална композиция.
Гондоли
В Баку можеш да преживееш много неща и да „бъдеш“ във Венеция е едно от тях. Плаването с гондола показва друг ъгъл на красотата на малките островчета и мостчета в Мини Венеция в Баку. Това живописно място се намира точно до Музея на килимите и близо до брега на Каспийско море.
Материала подготви Ели Маринова
Коментари