Преди малко повече от година известният румънски ясновидец и православен свещеник Йоан Истрат, известен още като "новият Нострадамус", прогнозира, че се очаква земетресение от 8,3 в района на Вранча, което ще удари не само в България и ще разлюлее и Варна, но и в Русия, Молдова и Украйна.
Възможно ли е тази прогноза да е точна? Ако си припомним изказването на проф. Емил Ботев, ръководител на департамент „Сеизмология” в Националния институт по геофизика, геодезия и география, пред politika.bg, то сме твърде далеч от възможността да прогнозираме земетресения. "Да се познае точно времето на бъдещо силно земетресение, е изключително рядък случай. Не повече от 1% от тези земетресения в света са успешно прогнозирани, това са няколко десетки случая." - споделя ученият.
Да не забравяме, че сме се нагледали и наслушали на много подобни "стряскащи" прогнози, като например тази на украински сеизмолози, които прогнозираха през 2013 земетресение с магнитуд до 10 по Рихтер в България, което трябваше да удари и Украйна. Тогава вестник „Сегодня” писа, че „На територията на България има два района с десетобална сеизмичност. Очаква се единият от тях, зоната Калиакра, скоро да прояви своята активност”, позовавайки се на изказване на директорът на Кримския международен център по сеизмична сигурност Николай Георгиев.
За разлика от сушата, където засега учените не могат да предсказват земетресенията, оказва се, че морето дава такава възможност. До този извод са стигнали варненски океанолози. Припомняме, че има и български патент на уникално устройство, което позволява да се дава оперативна прогноза за предстоящо земетресение по черноморското ни крайбрежие.
BG уред може да прогнозира земетресенията в Черно море
Всъщност ние българите можем да живеем доста спокойно, позовавайки се на мнението на френския сеизмолог проф. Фредерик Масон, който смята, че в България е по-вероятно да умреш при катастрофа, отколкото при трус.
Миналата година по време на дебат във Френския институт в България на тема " Можем ли да прогнозираме земетресенията?" той потвърди мнението на водещите световни сеизмолози: "Ако това означава да се предвиди точното място, точният час и магнитуд, тогава бих отговорил, че не може. Ако обаче става дума за прогноза, че в даден регион е възможно през следващите 50 години да се случи земетресение с магнитуд 7 например, т.е. да се прави вероятностен модел, то тогава можем да кажем, че в този смисъл би могло да се предвиждат земетресения. Но най-доброто, което можем да направим, е не да предвиждаме, а да предугаждаме какво ще се случи, за да се предпазим по-добре."
Коментари