IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
09:18 | 2 декември 2018
Обновен: 08:32 | 21 май 2025

Не си лягай гневен - може би не е най-добрият съвет

Вижте защо

По материала работи: Пламен Янков
Не си лягай гневен - може би не е най-добрият съвет

При хората гневът служи за същата цел, както при животните, което означава - мобилизиране на всички физиологични функции за отбранителни или агресивни цели. Проблемът е, че гневът може да бъде както продуктивен, така и разрушителен. Отделяйки настрана социалните последици, нека се фокусираме върху някои здравословни.
 

Продуктивните и деструктивните последици от гнева зависят от няколко фактора и най-важните от тях са: целта на гнева; дължината – дали е кратък или хроничен, както и дали заспивате гневни или не. Ако гневът е насочен към постигането на някаква лична цел, кратък е и води до успешно решение - това може да се класифицира като здравословно.
 

Но ако гневът произлиза от това, че нямате контрол над нещо и го проявявате като хронично състояние – тогава имате проблем. Хроничният гняв увеличава кръвното налягане, сърдечният ритъм и вътречерепното налягане. Той също така прави дишането неравномерно, предизвиква хронични мускулни спазми, намалява инсулиновата активност и води до множество други симптоми.
 

Това, което не знаехме преди да се появи медицината на съня, беше, че сънят оказва значителен ефект върху реакцията на гняв. Не само че гневът може да ви държи будни за по-дълго време, но и липсата на сън увеличава чувствителността спрямо някои стимули. Корелационни и експериментални (да, изследователите всъщност вкарват хора в лабораториите и ги изследват цяла нощ) доказателства сочат, че когато хората са лишени от сън, те се чувстват по-раздразнителни, ядосани и враждебни. С други думи, загубата на сън е свързана с повишена емоционална реактивност и понежено чувство на контрол".
 

В този смисъл, "не си лягайте гневни" може би не е най-добрият съвет, който може да получи човек.
 

За тези, които се интересуват от мозъка - някои изследвания показват, че лишаването от сън увеличава отрицателното настроение поради повишена амигдална активност (мозъчна структура, която е неразделна част от преживяванията на отрицателни емоции, като гняв и ярост) и разминаване между амигдалата и съответните региони, които регулират нейните функции.
 

Накратко, опитайте се да избягвате фрустриращите задачи, да взаимодействате с раздразнителни хора или по принцип да се ангажирате с твърде много социални взаимодействия, когато систематично ви е липсвал добър сън.
 

Puls.bg 

Коментари

Новини Варна