IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
14:28 | 13 януари 2019
Обновен: 06:00 | 7 май 2025

Какво може да промени цвета на очите ни?

Консумиране на сурова храна и детоксикация

По материала работи: Пламен Янков
Какво може да промени цвета на очите ни?

Какъв е цветът на очите ви? А знаете ли, че има фактори, които могат да окажат промяна върху него? Az-jenata селектира някои от тях.


Настроението може да повлияе на цвета на очите
 

Емоциите, които изпитваме, оказва се, могат да окажат влияние върху цвета на нашите очи. Без значение дали това е силен гняв или прилив на щастие, честотата на сърдечния ритъм се променя, дишането ни се ускорява, може да стане и по-трудно, но и да се промени цветът на ирисите. Той може да стане по-ярък, понякога по-тъмен или по-светъл. По-наситен става ирисът, когато човек е щастлив.


Очите могат да се променят с възрастта


Ако едно бебе се роди със сивкави очи, на по-късен етап може да останете изненадани от цвета на очите му. Тайната на сините очи, наричана още „ефект на небето“, е в малкото наличие на меланин в ирисите, което разпръсква светлината и разкрива още по-ярък, син цвят. Цветът на очите на много бебета на възраст между 3 и 18 месеца, може да се промени и да стане по-тъмен, ако количеството на меланоцитите в техните ириси стане по-голямо.


Също така, хората, които са от планински райони, често се раждат синеоки, а впоследствие цветът на очите им се променя към лешников. В някои случаи, цветът на очите на децата може да не бъде установен до 12-годишна възраст, но най-вече зависи от цвета на очите на родителите. 
Според последни проучвания има 16 гена, които влияят върху цвета на очите.


Консумиране на сурова храна и детоксикация


Според теория в алтернативната медицина, цветът на ирисите и здравето на вътрешните органи са свързани. Тази посока в медицината се нарича иридология, но тъй като няма достатъчно доказателствена база, тя се счита за псевдонаучна.


Според д-р Робърт Морс, който е здравен експерт, външният квадрант е свързан със здравето на мозъка, докато вътрешният кръг е свързан с храносмилателната система. Той казва, че много плодове и зеленчуци, които консумираме, могат да окажат влияние върху цвета на очите. Ученият прави няколко изследвания, заснемайки резултатите от тях. На тази снимка са очите на момиче, което е било веган в продължение на 6 години. Според Морс, високата концентрация на жълти оттенъци означава голям брой токсини.


Момичето успява да подобри работата на храносмилателната си система и се наблюдава промяна на цвета на очите ѝ от зелено-кафяв към по-светъл и интензивен, като по-изчистена става и бялата част на очите.


Според Морс спанакът помага за запазване младостта и яркостта на очите, медът може да добави топли нюанси, а морските дарове правят цвета на очите по-интензивен. Зехтинът, лукът и ядките също оказват влияние.


Гримът и дрехите, които носим също оказват влияние


Ако очите ви са кафяви, пробвайте да носите грим, дрехи или аксесоари в златисто, розово, яркозелени, за да изглеждат ирисите ви по-светли.


В случай, че очите ви са сини или зелени, може да засилите интензивността на цвета на очите, правейки част от визията си цветове като тюркоаз, смарагд и синьо. Неутралните цветове като бяло, сиво и черно, ще подчертаят естествения цвят на очите.


Има хора с хамелеонови очи


Има хора, които могат да се похвалят с хамелеонови очи и да променят цвета им. Учените смятат, че това е феномен и че обикновено притежателите на синьо-зелени и лешникови очи имат „хамелеонен“ цвят.


Според изследванията, последователната промяна на цвета на очите може да е свързана с процесите в нервната и ендокринната системи и с количеството на меланин. Хамелеоновите очи реагират на стрес, романтични чувства и умора, промяната им може да бъде свързана и с околната среда, изменението на климата.


Медът почиства кожата и гони акнетo


Мръсният въздух понижава интелекта


Учени: Причината да дебелеем е…
 

Коментари

Новини Варна