Ако човек придобие финансова грамотност до 30-годишна възраст години, то когато се пенсионира, той ще бъде милионер. Това твърди експертът в областта на финансовото управление Алена Никитина пред агенция ТАСС. По нейни думи съкращаването на разходите невинаги е удачен път към богатство. Къде тогава се крият нашите грешки и как да ги поправим? Вижте в следващите редове:
Нямаме план
Ежедневното съкращаване на разходите е нещо лесно. Трудно е контролирането на крупни разход, а именно те могат да се превърнат в богатство. Ключът за правилното им контролиране се крие в дългосрочното финансово планиране.
Според изследване, едва 7% от руските граждани съставят бюджет за цяла година, докато останалите планират своите разходи за период, по-малък от шест месеца.
Никитина съветва да променим отношението към личните разходи. По нейни думи е необходимо да се поставят дългосрочни цели и да се гледа на доходите в перспектива. Преди всяка покупка трябва да бъде анализирано съотношението на цена и полза от продукта.
Преследваме славата
Често хората съставят своя бюджет, водени от чувствата да угодят на общественото мнение и да си осигурят допълнителен комфорт. Покупката на скъпи автомобили е най-типичния пример. Според изследване на електронното издание PwC собствениците на скъпи автомобили харчат близо 3 минимални работни заплати за гориво.
Според експерта в по-голямата част от случаите автомобилът служи не толкова за предвижване от точка А до точка Б , колкото за да се избегне ползването градския транспорт или услугите на таксиметровите компании. „ Хората не мислят в перспектива. Те просто разполагат с дадена сума и искат да си закупят скъп автомобил с нея. Вместо това могат да си купят евтин апартамент и да го дават под наем. След пет години цената на автомобила със сигурност ще падне, докато цената на жилището не“ – пояснява тя.
Водени от същото желание да се издигнат в очите на обществото, хората си купуват и скъпа техника като лаптоп и последен модел смартфон. „Какъв е смисълът да се наливат пари за устройство, което не се изплаща? Всички се оплакват от недоимък, но щом скъпо устройство излезе на пазара, то се продава в милионен тираж. За издигане в обществото обаче се иска скромност“ – категорична е Никитина.
Планираме без да мислим
Желанието за автомобили и електрониката води до загуба на хиляди, но любовта към недвижими имоти е дори по-скъпа. Позната на Никитина напуснала работа и решила да изтегли ипотечен кредит. Тя обаче не смогвала с неговото погасяване и поради тази причина решила да изтегли потребителски кредит. По този начин тя увеличила своите задължения към банката с една сериозна сума.
Често причината за съкращаване на личните разходи е била убеждението, че непременно трябва да живеем в свое жилище.
Някои хора, сдобили се със свой дом обаче, решават да го дадат под наем. По този начин те целят наемът да погаси ипотеката и да се превърне пасивен доход.
Не внимаваме
Банките, застрахователните компании и охранителните фирми често променят своите условия на ползване. Някои банки предлагат платени SMS услуги в случай, че клиентът не може или не иска да посещава банковия клон, за да се интересува от промяната на банковата политика.
Застраховките пък се правят най-често при далечни пътувания като малцина са тези, които знаят, че те са просто допълнителна услуга. Така хората застраховат живота си за пътешествие, което трае няколко дена и след месеци разбират, че услугата продължава да струва тегли пари от банковата сметка.
Това показва, че платените услуги за известие от банката могат да предотвратят подобни неочаквани разходи. „Поне веднъж месечно трябва да проверяваме банковите си сметки. От Вас зависи по какъв начин ще го правите и дали ще използвате платени услуги“ – съветва Никитина. По нейни думи е добре да преосмислим всички свои абонаменти и да се консултираме с финансови специалисти при трудни решения.
Какви изводи трябва да направим?
1. Най-напред трябва да се започне с кредитите. Ако вече имаме изтеглени трябва да направим равносметка защо сме ги изтеглили, дали са ни помогнали и дали можем да живеем без тях. Според Никитина е желателно да се консултираме с психолог и с близки преди да се възползваме от услугите на банките.
2. При съставянето на план, месечните разходи трябва да бъдат разделяни на групи – храна, транспорт, комунални услуги, извънредни. Тази практика показва нагледно дали използвате парите си адекватно.
3. Осъзнайте, че планирането на разходите е процес на себеизследване! Ако сметките Ви излязат на криво – не се страхувайте! Анализирайте внимателно причините и променете стратегията. Ако необходими стоки са Ви стрували повече, отколкото сте предвидили – увеличете предвидените разходи за тях.
4. Поглезете се! Ако съкратите само необходимите разходи и увеличите тези за развлечение и непредвидени ситуации, ще имате възможност да си отдъхнете.
5. Направете дългосрочен план! Необходимо е съотношение с предвидените разходи с текущите такива. При това действие няма място за емоции. Анализирайте дали даден продукт Ви е необходим и защо. Бъдете готови да поемете временен дискомфорт в името на своята цел. Например искате да си закупите жилище, то е напълно възможно да продадете автомобила си, да наемете стая вместо квартира и да не обръщате внимание на техническите нововъведения в следващите години.
Превод: Андрей Андреев
Още по темата:
BG длъжникът - образован мъж на 30 г. и на трудов договор
Студентските кредити тласкат хиляди към самоубийство
Българинът е изтеглил кредити за над 20 милиарда лева за жилище
Коментари