IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
17:32 | 29 юни 2019
Обновен: 08:04 | 19 май 2025

Морето, басейна и очите

Във водата очите са беззащитни

По материала работи: Юлиян Атанасов
Морето, басейна и очите

Голяма част от хората нямат търпение да прекарат летния си отдих на морето или пък покрай басейна. Здравната култура на населението непрекъснато се повишава и вече все повече от нас разбират колко важна е превенцията, за да се съхраним здрави, млади и енергични за възможно най-дълго време.

 

Ето защо отиването до плажа/басейна обикновено не се изчерпва с чанта с хавлия и развлекателна книжка или кръстословица. Това приключение в днешно време включва още слънцезащитен крем за тяло, евентуално и олио за подобряване на тена, отделен защитен продукт за лицето, в някои случаи – и за косата. В чантата сигурно ще добавим и слънчеви очила, препарат, отблъскващ насекомите, дезинфектант за ръце, лепенки и продукти за почистване на евентуални рани и одрасквания и ще внимаваме да не забравим широкополата шапка.

 

Във водата обаче очите са беззащитни

 

Освенq ако не носим водни очила! Какъвто рядко е случаят. През горещите летни дни на плажа е голямо удоволствие плискането във водата и дори е задължителен елеметнт от деня, в противен случай рискуваме топлинен удар!Този момент обаче е изпитание за очите по няколко причини. От една страна, освен ако не носим слънчеви очила – и то с поларизиращ филтър, отблясъците от слънцето по водната повърхност са много ярки. Светлинното натоварване изтощава очите и само по себе си може да стане причина за зрителна умора, зачервени очи, замъглено зрение и дори главоболие в края на деня.

 

Втората причина, разбира се, е съприкосновението на водата с очите. По начало те не са пригодени да бъдат често мокрени. Самото око разполага със структури, които формират слъзен филм по предната му, външна повърхност. Това обезпечава лесните мигателни движения, предпазва роговицата от изсъхване и осигурява непрекъснато отмиване на попадналите замърсители. Обилното „плакнене“ и мокрене на очите може да ги раздразни само по себе си, дори и водата да е чиста.

 

В басейна

 

Мнозина подхождат скептично към басейните, що се касае тяхната чистота. Някои малко крайно ги наричат дори „човешка супа“. Факт е, че при едни такива условия се изисква наистина високо ниво на хигиена. Най-честото притеснение е от генитални инфекции. Но същото, което стига до тялото ни в басейна, влиза в съприкосновение и с очите!

 

Ясно е как бактериите могат да причинят не само временно раздразнение, но дори и сериозен конюнктивит. До там обаче се стига рядко, тъй като във водата за басейна се добавя добре изчислено количество хлор.Хлор – доста е набеден, при това несправедливо. Хигиената е абсолютно задължителна, когато става въпрос за басейни, а хлорната концентрация е способна да причини единствено временно раздразнение. То бързо преминава след изплакване на очите с хладка чиста сладка вода. Разбира се, има и хора, които са по-чувствителни и при тях симптомите са по-силни и продължителни. За тях се препоръчва промивка с физиологичен разтвор, носене на водни очила или просто – избягване намокрянето на очите.Проблем в състава на водата е и това, което всички ние внасяме в нея – огромното количество слънцезащитни продукти – спрейове, олиа, кремове, както и дезодоранти, парфюми и др. Нормално всички тези неща не са предвидени да попадат в очите и раздразнението е обяснимо.

 

Реки и езера

 

Този тип сладководни пространства на първо място са неохраняеми и съответно – опасни за живота. Дори, когато решим да се разхладим в такова място, съществува сериозен риск от поражение на очите от акантамоеба – едноклетъчен организъм (протозои). Симптомите на инфекция включват зачервяване и болезненост на очите, усещане за чуждо тяло в окото, чувствителност към светлина, сълзене, замъглено зрение и други. Рискови фактори за настъпване са освен къпането в сладководни басейни (реки, езера) е още и употреба на вода от чешмата за почистване на контактни лещи.

 

Морето

 

Сълзи от радост, болка или тъга – всеки ги е вкусвал... и те са солени. Тогава защо морската, също солена, вода може толкова много да пари и щипе и дори да предизвика временно замъглено зрение? Ами нали дори и физиологичният разтвор, с който промиваме възпалените очи, също съдържа сол? Отговорът е в дозата. Докато физиологичният разтвор съдържа 0,9% сол (натриев хлорид), което е 0,9 г на 100 мл, то за Черно море солта е 1,7%, което обаче го прави не особено солено, на фона на останалите морета.Отново, оплакванията са бързопреходни, освен ако не се стигне до бактериална инфекция.

 

Puls.bg

 

Четете още: Колко вредно е заседяването пред телевизора?

 

Коментари

Новини Варна