IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Живот
15:05 | 12 август 2015
Обновен: 12:36 | 28 април 2024

Довечера ще наблюдаваме метероитен дъжд

Зрелището в Космоса ще може да се наблюдава и с невъоръжено око

По материала работи: Златина Добрева
Довечера ще наблюдаваме метероитен дъжд

Най-зрелищното космическо събитие през лятото - метеорният поток "Персеиди" ще може да бъде наблюдавано в нощта срещу четвъртък. Дъждът от падащи звезди е започнал още в средата на юли, но кулминацията е в нощта на 12 срещу 13 август. Метеорният дъжд може да се види и с невъоръжено око.

 

Персеидите носят името си от съзвездието Персей, в което древните гърци са увековечили известен герой от своята митология. В това съзвездие се намира т.нар. радиант на потока – точката от небето, спрямо която изглежда, че метеорите се разлитат във всички посоки. Това обаче не означава, че наблюдателите трябва да гледат непременно към съзвездието Персей – вероятността да се появи метеор, в която и да е част от небето, ще бъде висока.

 

Персеидите се наблюдават като бързи и нажежени до бяло метеори, тъй като те пресрещат Земята по нейния орбитален път и навлизат с висока скорост в нашата атмосфера.

 

"За наблюдение на метеори е необходимо просто да сме под открито небе и да наблюдаваме с невъоръжено око, като винаги една такава обичайна практика е да застанат няколко човека с гръб един към друг и така всеки един от тях да наблюдава определена част от небето", обясни Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия към БАН.

 

Освен персеидите в нощта срещу 13 август, учените ще наблюдават кулминацията от работата на робота "Филе", който беше приземен върху комета от европейската сонда "Розета".

 

"Тази комета в нощта на 12-13 август ще премине своя перихелий и тогава е възможно да се наблюдават по-голяма интензивност на изригване на прах и газ, които ще бъдат наблюдавани с наземни телескопи. В тази програма участва и нашата астрономическа обсерватория в Рожен", допълни Маркишки.

 

Със събраните данни учените ще разберат повече за състава на кометите, а покрай това и за произхода на Слънчевата система.

dnes.bg

Коментари

Новини Варна