Оптимистите живеят по-дълго

Учените доказват, че съзнанието и тялото са свързани и начинът ни на мислене оказва влияние върху продължителността на живота

Оптимистите живеят по-дълго

Според повечето хора позитивното мислене е само нещо, което помага да постигнем целите си или да преминем през трудностите. Но редица проучвания доказват, че начина ни на мислене влияе на здравето и продължителността на живота.

Лекарите от американската клиника „Майо" например в продължилия 30 години експеримент открили, че рискът от ранна смърт при оптимистите е с около 50% по-нисък, отколкото при песимистите. В заключението си учените казват, че съзнанието и тялото са свързани и начинът ни на мислене оказва влияние върху продължителността на живота.

А друго допитване сред 660 възрастни, които били попитани дали се чувстват ненужни с нарастването на възрастта, допълва този извод. Тези, които не били съгласни с това твърдение и имали положително отношение към остаряването, надживели средно с 7.5 години другите, които се отнасяли негативно към този естествен етап от живота и се чувствали по-малко полезни.

Ползите от положителните емоции не спират няколко минути след като добрите чувства отшумят. Всъщност най-доброто, което те предлагат е способността да изграждаме и развиваме умения, които да използваме по-късно в живота.

Ето един пример от реалния живот:

Дете, което бяга навън, люлее се на клоните и играе с приятели, развива атлетически умения (т.е. физически), способности да играе с другите и да общува в група (т.е. социални умения) и да изследва и открива света около себе си (т.е. творчески умения). По този начин позитивните емоции игра и радост карат детето да изгради умения, които ще са му полезни и ценни в ежедневието.

Тези способности ще се съхранят много по-дълго отколкото самите положителни емоции. Например след години придобитите атлетически умения може би ще са причината за получаване на стипендия в спортното училище или комуникационните способности ще му спечелят позицията на бизнес мениджър в някоя известна компания. Щастието, което е стимулирало откритията и изградените умения, отдавна го няма, но наученото си остава.

Д-р Фредриксън нарича това явление „теория за разширяването и изграждането", защото позитивните емоции разширяват усета за възможности и отварят съзнанието, което от своя страна ни позволява да изградим нови умения и ресурси, които ще осигурят стойности в други сфери на живота.

Отрицателните емоции правят точно обратното, защото изграждането на умения за бъдещето остава без значение, когато се намираме пред непосредствена заплаха или опасност.

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата