IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
17:09 | 17 ноември 2015
Обновен: 20:11 | 30 април 2025

Непредвидените последици от пушенето

Повечето пушачи са запалили за първи път в юношеска възраст

По материала работи: Юлиян Атанасов
Непредвидените последици от пушенето

Всеки пушач е наясно с вредата от цигарите и прави ежедневно този избор лично за себе си. Но, палейки поредната цигара, може би не си дава сметка за страничното въздействие на лошия си навик – към детето, което ще „копира“ неговото поведение.

 

Освен че е изложен на вредите от пасивното пушене, два пъти по-висок е рискът за всеки тийнейджър да се превърне в страстен пушач, ако някой от родителите му е зависим от никотина. Най-застрашени се оказват дъщерите на жените пушачки. Това са изводите от изследване на Медицинския център на Колумбийския университет, публикувано в American Journal of Public Health. Повечето пушачи са запалили цигара за първи път в юношеска възраст и учените твърдят, че много често това е било повлияно именно от вредните навици на техните майки и бащи. За да предпазим децата си от никотиновата зависимост, трябва да положим усилия да прекъснем тази верига, съветват лекарите. Изследването е проучило навиците на 35 000 семейства – едва 13 % от тийнейджърите на родители непушачи са пушили поне веднъж, докато сред децата на любителите на никотина, 38 % са посегнали към цигарите.

И ако животът и здравето на детето ви не е достатъчна причина да кажете сбогом завинаги на цигарите, ето още няколко факти, които е добре да имате предвид.

 

Дългата редица негативи за здравето...

Дамите са наясно, че пушенето ускорява появата на бръчки, уврежда кръвоносните съдове и нанася непоправими щети на здравината и еластичността на кожата. Но може би не знаят, че пушачите имат също така повече проблеми с костите – особено жените, които губят допълнително костна плътност за всяко десетилетие, отдадено на цигарения порок. Ситуацията се влошава допълнително след менопаузата, предупреждават лекарите.Пушачите са изложени също така на два до четири пъти по-висок риск от развитие на сърдечносъдови проблеми, по-застрашени са от рак на белия дроб или ларинкса, инсулт и др.

 

Въпреки че нанася вреди на вкусовите рецептори (пушачите не усещат така добре вкуса на храната и имат проблеми с обонянието), тютюнопушенето води до по-голям прием на калории особено от храни, богати на наситени мазнини и холестерол.

 

Пушенето е предпоставка за „провали” по време на сексуалния акт, тъй като води до намален приток на кръв към гениталиите и може да повлияе негативно на възбудата както при мъжете, така и при жените. Без цигари също така се спи по-добре. Пушачите са четири пъти по-склонни да се оплакват от проблеми със съня и усещането, че не са отпочинали добре през нощта, показват изследвания.

 

И многото възможности да се преборите с вредния навик...

Мъжете и жените пушат и отказват цигарите по различен начин, твърдят изследователи от Университета в Питсбърг. Резултати от техни проучвания сочат, че докато мъжете пушат заради удоволствието, което получават от никотина, жените обръщат внимание повече на вкуса и мириса, наслаждават се на самия навик (например жестът на поднасянето на цигарата към устата), страхуват се, че без никотина ще напълнеят, и вярват, че цигарите им помагат за регулиране на настроението.

 

Въпреки че все още не е ясно на какво се дължат тези различия, експертите вярват, че знанието за тях би помогнало на пушачите, когато обмислят и реализират своята стратегия за отказване на цигарите. Електронните цигари като заместител, който улеснява отказването на цигарите, например са били по-ефективни за жените, докато мъжете са имали по-голям успех с никотинови пластири или дъвки.

 

Всички помощни методи обаче се оказват само временни, ако пушачът не подходи към решаването на проблема със съзнанието защо е толкова важно, ако не си изготви точен план, ако не ограничи ежедневни действия и навици, които го подтикват към цигарите (като пиенето на кафе и алкохол).

 

Зависимостта към никотина може да се преодолее и с помощта на хомеопатия и други природни методи. Можете да се обърнете към лекар хомеопат, който да изготви индивидуална схема с подходящи хомеопатични средства. Шуслеровите терапевти съветват при всеки пристъп на остър никотинов глад да се смуче по 1 таблетка Шуслерова сол №7 магнезиев фосфат. Ефектът на солта е, че държи нивата на стреса под контрол през деня. А вечер може да се направи разтвор от 10 таблетки магнезиев фосфат в чаша топла вода – пие се на малки глътки, действа релаксиращо и помага за спокоен сън.

Коментари

Новини Варна