Зениците се разширяват, когато слушаме музика, която има силен емоционален ефект, твърдят изследователи. Те поясняват, че степента на разширяване може да разкрие доколко дадена песен наистина ни „докосва“. Музиката дори би могла да е от полза и за запомняне на по-голямо количество информация – като слушаме любимите си песни, докато учим. Изследователски екип от университетите във Виена и в Инсбрук, Австрия, провежда проучване, чиято цел е да анализира ефекта, който музиката оказва върху зениците на слушателя. Те използват лазерно устройство за проследяване на зеницата, с помощта на което измерват отговора на участниците към кратките музикални откъси от различни мелодии.
Изследователите обясняват, че както емоционалното „съдържание“ на музиката, така и чувството на привързаност отстрана на слушателя са доминиращи фактори, които влияят на разширяването на зеницата на участниците. Установява се разширяване в по-голяма степен сред онези, които споделят, че музиката е важна част от живота им и са емоционално свързани с мелодията, която слушат. По време на проучването 30 от участниците са помолени да оценят откъсите, въз основа на емоционалното им „съдържание“. Друга група също от 30 души, които не са наясно каква е целта на експеримента, слушат откъсите, като в същото време зениците им биват измервани.
Всички попълват и въпросници, в които предоставят информация относно връзката им с музиката. Установява се сложно взаимодействие между музикалните особености и индивидуалните характеристики на слушателите, които влияят на отговора на зеницата към музиката, както и на емоционалния отговор. Специалистите поясняват, че са необходими допълнителни и по-задълбочени проучвания, които да изследват този феномен. В допълнение, музиката подпомага процеса на учене. От данните на проучване се установява, че слушането на музика, по време на учене или изпълнение на някаква дейност, подобрява вниманието и паметта. Помага също така и срещу депресия и тревожност.
Коментари