Ели Маринова
Снимки Авторът
Дано не сте преживявали онези нечовешки мигове, часове, да не говорим за по-дълго траещи дупки във времето, в които детето ви се изгуби. Който не е преживявал този ужас, не може да се доближи до представата за учестения пулс, милионите катарзиси, които сътворява фантазията ни, слабостта в клетките, прединфарктната буца в гърлото и туптящата от тревога глава. Какво да направим в случай, че се изгуби бебето или малкото дете? Какво чувства то? Може ли да подготвим хлапето за подобна ситуация така, че да се справи по-лесно до намирането му?
Не са много вариантите, ако изгубите бебе. Ако то тъкмо е проходило, ако е палаво и обича да се скрива мигновено от погледа ви и ако живеете в голям град, не е излишно да пришиете върху дрехите му телефонен номер. Може да напишете на лист хартия вашите координати и да го пъхнете в джоба на малчугана. Повече са възможностите за реакция, ако се изгуби малчуган над 3-годишна възраст.
Какво чувства малкото дете, което се е изгубило? На първо място - страх. Не е ясно кое го плаши повече – че мама ще му се кара и ще го накаже или това, че не знае какво да прави оттук нататък. Имайте предвид, че по всяко време може да се разминете „на косъм” с детето. Най-доброто, което първоначално е добре да направите, е да го търсите „пасивно”. Помня филм от детството си, в който изгубеното дете и майка му с часове се разминаваха, сновейки на различни ескалатори.
Ако детето се изгуби на гарата, в метростанция или в магазин
Представете си колко трудно е да си сам! Добре е отрано да му обясните, че човек в униформа може да му помогне. Малчуганът трябва да знае, че хората, на които веднага трябва да сигнализира, ако изгуби мама, са касиери, продавачи и охрана. Те са първите, които могат да задействат процеса на намиране на детето, да съобщят по високоговорител, да привлекат вниманието на отчаяния родител. Длъжностните лица могат да ви помогнат бързо да се движите в тълпата и да намерят детето. Те в крайна сметка имат достъп до вътрешна радиостанция, говорители, полицейски пост.
На улицата, в парка
Споменахме доверие към униформени в затворено помещение. Тук е добре да се направи едно задължително разграничение. Постарайте се под формата на игра, на неангажиращ разговор да обясните на детето, че доверието си има граници. То трябва да знае, че за нищо на света не бива да тръгва след човек, който му предлага бонбони, шоколад, сладолед, обещава му играчка или увеселително влакче. Дори и този човек да има формата на сладка лелка. Ако изгубеното дете бъде хванато за ръчичка от непознат човек, нека да вика. Има шанс наоколо да има кой да му помогне и да потърси помощ за намирането му. Ако детето не усети заплаха, никой не може да го накара да крещи. Още повече, че недоброжелателите често се държат ласкаво, за да спечелят доверието на изгубеното дете. Психолозите съветват във вид на приказка, на случка, профилактично да казвате на вашия малчуган, че ако се изгуби, е най-добре да започне да вика силно „Мамо, татко”. Това е най-ясният сигнал за околните, че човечето се е изгубило и има нужда от помощ. Така все ще се намери кой да потърси полиция.
В непознат град или квартал
Не са много възможностите за реакция от страна на малчугана. Паниката му ще е още по-голяма от предишните случаи. Най-доброто е да влезе в подходяща сграда и да помоли хората там да позвънят в полицията. Ако детето е мъничко и не може да чете, обяснете му да се огледа за сграда с кръст – болница или аптека. Ако има витрина на магазин за детски играчки, детска площадка или двор на училище и забавачка – това също са места, на които със сигурност то ще намери подкрепа. Има голям шанс там да има майки и баби, готови да се притекат на помощ. Обяснете на детето да не влиза във вход на жилищна сграда. Не се знае кой пръв ще го види.
Добре е детето да знае, че спирането на кола на стоп е много опасно. Не се знае докъде ще стигне и кой ще му отвори вратата на автомобила си.
На село или в планинска местност
Към всичко казано ще прибавим и гората. Малчуганите обичат приключенията и преди още да са разбрали, че са в опасност, те ще се опитат да си намерят предизвикателства. Подгответе си мегафони и фенери, съберете група от хора, които познават местността. Вижте дерета, детето може да е изгубило съзнание. Не забравяйте за водоеми и кладенци - доста вероятно е малчуганът по небрежност да е паднал назад и да се опитва да излезе.
Какво да правите вие, когато детето се изгуби?
Оглеждате се и го няма. Спокойно. В магазина можете да помолите охраната да помогне за намирането на малчугана, а вие да отидете да го чакате на изхода или на видно място – пред щанда с играчки. Ако сте в близост до детска площадка, мислете като дете – къде би могло да отиде? Може би вече е седнало на първата люлка и се опитва да се залюлее.
Намерено бързо
Ако ви се случи подобна неприятност, дано бързо да се намери вашето съкровище. Колкото и да сте ядосани, не му се карайте, то е сериозно наранено и уплашено. Говорете му спокойно, изслушайте го, проявете съчувствие, прегърнете го и го целунете. Похвалете го за правилното решение, обяснете му защо това се е случило и как да се избегне пак. Така малкият беглец няма да преживее сериозна травма и ще забрави за случката бързо, запомняйки по-скоро уроците.
Няма го от часове
Ако го няма вече няколко часа, имате повод за сериозна тревога. Започнете търсенето веднага, не по-късно от час, откакто детето го няма. Първи е списъкът с приятели и съседски деца. Прозвънете. После идва ред на по-малко приятния списък с болниците. Проверете по телефона. Опитали сте всичко, провели сте куп разговори. Малкото същество още го няма. Бъдете оптимист – все пак не е в болница и морга. Идете в полицията веднага със скорошна снимка на детето.
Между другото, не забравяйте, че някой ще трябва да остане дежурен на телефона (ако имате домашен). След това, ако сте имали предварителна цел къде ще отидете при тръгването, има служби с обучени кучета, които намират изгубени по миризмата. Потърсете в интернет дали във вашето населено място има фирми с такива услуги. Отидете в офиса на фирмата с дреха на детето.
Съобщете за липсата на детето във всички възможни медии (телевизия, радио, вестници, списания). Дайте телефонния си номер на медиите, като предупредите да не го разпространяват. Има всякакви хора.
Няколко предпазни мерки, на които да наблегнем
Винаги дръжте ръката на детето, особено в райони с голяма концентрация на хора. Ако вашето съкровище е поне на 5 г., дайте му да има по-стар модел мобилен телефон, запазете копчета с любими номера към вашия телефон (мама, татко, кака, батко са достатъчни) и му обяснете как да ги натиска при нужда. Има услуги, предлагани от много мобилни оператори, които помагат да се открие къде е невръстният човек. Учете наследника си да знае своето име, имената на родителите, домашен адрес.
Дано никога не преживеете подобна ситуация. И все пак добре е да сте готови – и вие, и децата. Периодично разигравайте ситуация, при която детето се е изгубило. То трябва да знае как да реагира. Ако населеното ви място не е много голямо, изберете си култово известно централно място, където в случай на изгубване да се търсите. Ако детенцето ви е твърде малко, то няма да се справи само. Но все пак е вариант. Подгответе го навреме, дискретно, под формата на игра, разкази и редовно преговаряне. И на финала от сърце се моля – Бог да пази децата ни!
Коментари