Изследване на международен екип от астрономи показва, че екзопланета изглежда излиза извън вътрешната си орбита, съобщи ЮПИ, цитиран от Дарик. Откритието позволява на учените да си създадат по-ясна представа за хаоса в млади планетни системи.
Звездата HD 106906, която е като по-млада версия на Слънцето, се намира на разстояние 300 светлинни години от нашата планета, близо до съзвездието Южен кръст. Екзопланетата HD 106906 b орбитира на необичайно голямо разстояние от своята звезда - 650 астрономически единици (1 астрономическа единица се равнява на средното разстояние между Земята и Слънцето).
HD 106906 b не само е много отдалечена от звездата си, но е и много голяма - размерите й надвишават 11 пъти тези на Юпитер. От известно време астрономите се опитват да намерят обяснение на това как голяма планета се е формирала на толкова голямо разстояние от звездата си.
Новото изследване разкрива, че вероятно планетата първоначално се е намирала по-близо до звездата си, но е била изхвърлена оттам в резултат на гравитационна турбулентност, предизвикана или от минаване на звезда, или от сблъсък с друго голямо тяло. Астрономите стигнали до тези заключения, след като набюдавали планетата и обкръжението й.
Наблюденията показали наличие на прашен пръстен от отломки около звездата, който е сходен по размери с Куйперовия пояс в Слънчевата система. Пръстенът, който съдържа кометен прах, обаче се простира по-далеч, отколкото се очакваше. Освен това онази част от него, която е най-отдалечена от звездата, е с по-голяма плътност.
"Тези открития навеждат на мисълта, че неизвестна пертурбация е довела до изтласкването на цялата планетна система до сегашното й асиметрично положение", заяви Пол Калас от Калифорнийския университет в Бъркли. "Необичайно е също, че орбитата на планетата е под 21-градусов наклон спрямо равнината на планетната система", посочва той.
Изследването е извършено с помощта на космическия телескоп "Хъбъл". Резултатите от него са публикувани в Astrophysical Journal.
Коментари