Варна °
fallback
Живот
21:25 | 27 декември 2015
Обновен: 07:47 | 10 май 2025

Мания по тоалетните владее Япония

Имат си мобилни приложения, музей, тоаленти ритуали, дори и бог на тоалетната

По материала работи: Слав Велев

Едно от многото странни за нас неща, по които японците са адски запалени, са… тоалетните. Порцеланови тронове, гърнета, писоари, големи помещения с тоалетни, малки помещения с тоалетни, гърнета, клекала… японците влагат голямо усилие за подобряване на иначе най-малкото помещение в едно жилище.  

Япония е известна с високотехнологичните си тоалетни със затопляне, с охлаждане, с вградено биде, с роботизирана ръка, която да ви забърсва. Имат си всичко.  

Тоалетните са се превърнали в такава неразривна част от японската култура, че „Тото“ – един от най-големите японски производители – отвори музей на тоалетната на стойност 60 млн. долара в покрайнините на южния град Китакюшу.

 

А ето и четири любопитни факта, които може би не знаете, относно манията на японците по порцелановия стол:

 

Имат мобилни приложения

Японците разполагат с набор от мобилни приложения, които да им помогнат да открият най-близката обществена тоалетна, която да отговаря на множеството им изисквания за изживяването между теракотените стени.

Едно от приложенията, @Toilet, дело на производителя на лекарства срещу стомашно разстройство, „Лайън“, дори разполага с бутон за спешни случаи, когато потребителят наистина се нуждае от високотехнологична тоалетна, за да облекчи нуждите си далеч от дома или офиса.

За дамите, които, както знаем, няма как да използват тоалетна без тя да е безупречно чиста, има приложението Koisuru Map, което предоставя информация за най-близките салони за красота, кафенета и, разбира се, най-най-блестящите от чистота тоалетни. Приложението предлага и информация за това кои тоалетни разполагат с отделно помещение за гримиране, кои разполагат с контакти и помещение за смяна на пелени. Специален женски екип, нает от разработчика на софтуера, „Зенрин“, посещава всяка тоалетна преди тя да бъде въведена в списъка.

 

Японците си имат бог на тоалетната. Буквално.

Дали японските тоалетни не са толкова чисти, защото са… храмове?

Легендата гласи, че японският „бог“ на тоалетната, Кауая-но-ками, бил роден от изпражненията на Идзанами – японската богиня на земята, сътворението и смъртта.

В миналото изпражненията от септичните ями били използвани за тор, а хората започнали да ги почитат, в лицето на Кауая-но-ками, за това, че им давали добра реколта. Впоследствие започнало да се вярва, че богът на тоалетната пазел и хората от падане в септична яма. В Япония тоалетните почти винаги са отделни помещения, които често се декорират с цветя, за да бъде Кауая доволен.

 

Има тоалетни ритуали

В различните краища на Япония има различни обичаи, свързани с тоалетната. В префектурата Айчи например, съществува традиция, позната като „бенджо-бираки“ (букв. – отваряне на тоалетната), която се изразява в седене в тоалетната и пиене на чай, придружен евентуално от лека закуска.

За откриването на новите тоалетни на университета „Нагоя Бунри“ в Айчи, студенти поставили мека възглавничка на една от тоалетните чинии и, един по един, заедно с директора на декана и ректора на учебното заведение, се изредили да сядат върху нея и да пият зелен чай. Статия за събитието бе публикувана в едно от изданията на местния вестник „Асахи Шимбун“ от август тази година.

 

Правителството иска тоалетните да са дори още по-безупречно чисти

Японското правителство започна нова кампания за подобряване и без това добрата чистота в тоалетните. Една от основните цели е справяне с може би най-наболелия проблем на японската обществена тоалетна – голямата опашка пред нея. Това важи с най-голяма сила за женските тоалетни.

Без подходяща среда, в която жените да се наслаждават на безупречни санитарни условия, те биват ограничени в ползването на обществени тоалетни“, твърди Харуки Аримура – председател на „женското министерство“ на Япония.

Тя твърди, че тоалетните са от такова значение за жените, че няма нищо против да бъде известна като „министър на тоалетните“.

Уау, на това му се казва истинска отдаденост!

Акито Йокояма, един от архитектите, работещи по правителствената инициатива, разяснява по-подробно защо Аримура е толкова съсредоточена върху тоалетните:

„Жените не могат да бъдат себе си в мръсна тоалетна. За да могат те спокойно да работят извън дома си и да процъфтяват, са нужни много по-добри обществени тоалетни“, пояснява той.

„Това е начин жените да бъдат окуражени да бъдат по-активни членове на японското общество“.

 

The Washington Post / fbr.bg

 

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback