Според едни от многото легенди и предания от 16 век германците първи въвели обичай за кичене на елха. Легендата разказва, че украсяването на елхата въвел основателят на протестантството - Мартин Лутър. Разхождайки се из гората, Лутър бил очарован от хилядите звезди, които блестели през клоните на дървета. Толкова бил впечатлен, че отрязъл малка елха и я занесъл на семейството си. За да съживи същата красота, която видял в гората, закачил малки свещички на клончетата.
В Европа и Америка украсата на елхата става популярна през 18 век. Елхата идва късно в България в края на XIX в. от Русия по време на войната. Руските войници в по-големите градове са украсявали коледно дърво, но тя много бързо навлиза в българската култура и вече за нас тя си е традиция. В СССР има период от 15 години, в който е било забранено да се украсява елха - от 1920 до 1935 г., защото е била свързана с религията. Когато отново се разрешава елха в СССР, тя вече се свързва с Нова година, докато Коледа се празнува в тесен семеен кръг и никога не е била официален празник по време на социализма.
Днес по целия свят с много помпозност, шампанско, размяна на подаръци и фойерверки се празнува Нова година. Някои новогодишни символи остават през всичките години на развитие на човечеството.
Коментари