IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
21:02 | 3 януари 2016
Обновен: 19:56 | 9 май 2025

Тайните на истинското щастие

Изследване проследява живота на над 700 мъже вече 75 години

По материала работи: Слав Велев
Тайните на истинското щастие

Щастието е едно от най-важните неща в живота, но и едно от най-трудните за изживяване.
 

Американският психиатър от Харвардския университет, Робърт Уолдингър, опита да разкрие тайните на щастието, или поне тези установени от научния му екип, в една от последните си речи, цитирана от The Independent и fbr.bg.
 

Проучването на Уолдингър започва още през далечната 1938 г. и проследява животите на над 700 мъже вече 75 години. Изследването започва с 268 второкурсници от Харвард, под егидата на проф. Джордж Вейлънт, и 456 момчета на възраст между 12 и 16 години, под егидата на проф. Шелдън Глуек.
 

Участниците били разпределени по възрастови групи, след което анкетирани през 2 години за удовлетвореността си от живота (вкл. брак, професионална реализация и социални дейности). Здравословното им състояние също било детайлно изследвано на всеки 5 години (кръвни изследвания, рентген, изследвания на урината и ехокардиограми).
 

Събирателно експертите от Харвардския университет открили един универсален показател за щастие – добрата връзка с приятели, близки и половинка.
 

Сега, повече от 7 десетилетия след началото на експеримента, в речта си за TED проф. Уолдингър разкрива 3 основни урока за щастието:
 

1. Близките отношения

Мъжете от двете групи, които имали по-близки и добри отношения със своите семейства и приятели, се оценявали като по-щастливи, отколкото останалите. Тяхната средна продължителност на живота също се оказала по-дълга. Тези, които се окачествили като самотни не се чувствали особено щастливи, а изследванията единодушно показали, че физическото и психическото им здраве не били толкова добри.

Преглед от 2014 г. на няколко десетки проучвания, публикувани в научния журнал „Компас за социална и личностна психология“, също предполага, че самотата може да навреди на психическото състояние, съня и цялостното благосъстояние на човека.

 

2. Качеството (не броят) на връзките

Няма значение дали просто сме във връзка с някого, а в каква връзка сме, твърди Уолдингър. Брачните двойки, които често срещат разногласия и не изпитват голяма привързаност един спрямо друг (дефинирани в проучването като „конфликтни бракове“) са по-нещастни дори от тези, които си нямат партньор, разкрива изследването.

Ефектът на качеството на връзките обаче изглежда играе различна роля при различните възрастови групи. Проучване, продължило 30 години, и публикувано в научния журнал „Психология и възраст“ през 2015 г., разкрива, че броят на връзките е много по-важен за хората на възраст между 20 и 30 години, а качеството им има по-голямо влияние над социалното и психологическо състояние на хората между 30 и 40 години.

 

3. Сполучливият и здрав брак

Социалното взаимодействие не се отразява добре само на физическото ни здраве, но и на психическото. Хората, сключили брак без да се развеждат, разделят, или да преминават сериозни проблеми, са се справили по-добре на тестовете за памет на 50-годишна възраст, отколкото останалите.

Други проучвания също подкрепят откритията. Изследване от 2013 г., публикувано в журнал „ПЛоС“, разкрива, че успешният брак е пряко свързан с намаляването на риска от когнитивни проблеми и деменция.

„В днешно време се поставя особено голям акцент на професионалните успехи“, твърди Уолдингър. „Но отново и отново, вече 75 години, ние доказваме, че най-щастливи са тези, които са обърнали внимание на отношенията си с останалите – със семейство, приятели, партньори и общност“.

 

 

 

 

 

 

Коментари

Новини Варна