IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
12:22 | 10 януари 2016
Обновен: 11:16 | 1 май 2025

Не торете цветята през зимата, поливайте ги рядко и с топла вода

Дръжте ги далече от парното и климатика

По материала работи: Пламен Янков
Не торете цветята през зимата, поливайте ги рядко и с топла вода

Светлата част на деня през зимата е по-къса, отколкото през топлите месеци. А и мрачните дни са значително повече от тези през лятото, което допълнително лишава растенията от ценното за тях слънцегреене, пише "24 часа". Процесът на фотосинтеза в този период е значително ограничен, поради което растежът на стайните цветя се забавя. Те влизат в състояние на покой – нещо като зимен сън, от който не е необходимо да ги будите на всяка цена. Това, че изглеждат леко оклюмали и не пускат нови листа, невинаги означава, че умират или имат проблем. Тези реакции се дължат на слабата фотосинтеза поради липсата на слънчева светлина. И все пак през този период цветята са особено уязвими – затова не се пресаждат сега, а напролет. За да оцелеят и да се освестят след зимния период, добре е да спазвате следните правила.

 

Поливайте оскъдно

Поради факта, че растенията не фотосинтезират усилено, те нямат нужда от много влага. Затова ги поливайте рядко - в противен случай корените може да загният. Водата, която използвате, трябва да е топла (но не гореща) или леко хладка – иначе може да измръзнат.

 

Не поливайте по график, а само при нужда – когато почвата е съвсем изсъхнала. Не е желателно да прилагате правилото начесто по малко, защото така има вероятност до корените никога да не достига достатъчно влага. По-добре поливайте рядко, но по-обилно. Кактусите се поливат през 3 -4 седмици, а растенията с месести листа (алое, каланхое, сансевиера, кливия, сентполия) - около 2-3 дни след като установите, че почвата в саксията е съвсем суха.

 

Не торете

През зимата стайните растения нямат нужда от много хранителни вещества. Затова торенето оставете за напролет, когато ще им трябват сили за буйния растеж на листата и развитието на пъпки и цветове за цъфтящите. Ако все пак сте убедени, че цветето има нужда от подсилване, използвайте натурални торове, които се усвояват по-лесно. Например утайка от кафе, която да разпръснете и леко разбъркате в горния слой на почвата, или чай от коприва, водата, в която сте варили картофи или ситно натрошени яйчени черупки.

 

Допустимо е зимното торене с изкуствени торове само при растения, които цъфтят през зимата.

Дръжте ги далече от отоплителни уреди и течение.

 

Цветята не понасят течението

То ги дехидратира и те губят голяма част от основната си съставка – водата. Това, освен че бавно ги убива, може да доведе и до поява на вредители. Палмите например биват нападнати от червени акари, срещу които трябва да водите химическа борба. Помага и пръскането с вода, смесена с малко водка, или водата след варенето на чесън.

Освен течението, изсушаващ ефект имат и отоплителните уреди. През зимата оптималната температура за отглеждането на стайните растения е около 15 градуса, дори по-малко. Затова е най-добре да ги преместите в хладна стая – такава, която не отоплявате. Ако в дома ви няма такова помещение, поне ги дръжте далече от парното, за да не изсъхнат.

 

Другият проблем, с който трябва да се справите, е сухият въздух. Отоплителните уреди дехидратират не само растението, ами и него. Затова трябва редовно да ги пръскате с пулверизатор, пълен с вода. Повтаряйте процедурата поне 2-3 пъти седмично. А върху парното поставете метален съд с вода (купичка), за да се изпарява във въздуха.

 

Как да познаем какво не е наред
Всички грешки, които допускате при отглеждането на растенията, по всяка вероятност ще дадат видимо отражение, преди да го погубят. Така че научете се да разчитате знаците, за да успеете да се справите с проблемите. Ето кои са най-популярните от тях:

 

Ако листата са слаби, а дръжките им станат прекалено дълги и хилави, вероятно растението има нужда от повече светлина. Преместете го до прозорец и въртете саксията всеки ден, за да го огрява от всички страни.

 

Ако цветето пожълтее, това обикновено е знак за преполиване.

 

Ако крайчетата на листата изсъхват и се нагъват навътре, значи влажността на въздуха не е достатъчно висока или растението се намира на течение.

 

Ако растението се накланя на една страна, това означава, че слънчевата светлина го огрява само от нея. Завъртете го, така че да го напече за няколко дни и от другата страна, а след това сменяйте ъгъла на саксията през 2-3 дни.

Коментари

Новини Варна